SORKUNDA BAYRAMLAŞMA

BAYRAMLAR MİLLET OLMANIN UNSURLARINDANDIR

Milli ve dini bayramlar, halkları birleştirip millet yapan unsurlardandır. Bireylerin de  toplum ile bağlantısını güçlendirir.

Ana ve babalar, çocukları ve torunları ile bayram sofralarında buluşmanın mutluluğunu yaşarlardı. Ekonomik durumu iyi olan bir kesim; son yıllarda bayramlaşma geleneğini es geçerek bayramları tatil olarak değerlendirir hale geldiler.

Tatil merkezlerine giderek oralarda vakit geçiriyorlardı. Özellikle de Büyük şehirlerde yaşayanlar, belki de  o eski bayramlar yok diye gidiyorlardı!

Ana ve babalarının içindeki o buruk duyguları hissedemiyorlardı; demekki.

Bu yıl dünyayı saran salgın hastalık, bayramlarda ana ve babaların hatırını almak yerine tatile gidenler; gidememenin  burukluğunu yaşıyorlar mıdır; acaba?

Yurttaşlarımızın bir çoğu, ana ve babaları ile birlikte yaşayanlar hariç isteseler de bayramlaşamayacaklar; corona virüs nedeniyle.

Böyle bir salgın hastalığın başımıza geleceği hiç aklımıza gelirmiydi?

Bak birbirimize yaklaşamıyoruz. Tokalaşıp sarılıp kucaklaşamıyoruz.

Bu bayramda ortak sofralarda buluşamıyacağız. Birlikte çay kahve içemiyeceğiz. Tatlılar, börekler  şekerler, çükolatalar yiyemiyeceğiz. Kırlarda uçurtmalar uçuramıyacağız.

Millet olarak bu sıkıntılı dönemi en iyi şekilde atlatıp “o eski bayramları” toplumsal değerlerimiz olarak yeniden yaşarız; inşallah!

Sağlıklı günlerde görüşmek ümidiyle; tüm yurttaşlarımın Ramazan Bayramını gönülden kutlar, sağlık ve mutluluklar dilerim.

Hüseyin Çetin

SorkunDer Başkanı