Archive for Ekim, 2011

CUMHURİYET BAYRAMI

0

Cumhuriyet Bayramı

Cumhuriyet Bayramı

CUMHURİYET BAYRAMI
Türk Devletlerinin sonuncusu Osmanlı Devleti 1. Dünya Savaşına katılmış (29 Ekim,1914) Dört yıl süren savaşta birçok başarılardan başka en büyüğü Çanakkale zaferini kazanmış. Müttefikleri 1. Dünya Savaşını kaybettiği için Osmanlı Devleti de yenilgiye uğrayanlardan oldu.
Sevr antlaşmasıyla Osmanlı Devleti (son Türk Devleti) tarihten silinmek istenmiştir.
Ancak, Türk Milletinin azmi ve kararıyla Mustafa Kemal’in önderliğinde Kurtuluş savaşı kazanıldı. Sevr’de antlaşmasıyla yok olma noktasına getirilen Osmanlı Devletinin Yerine Dünyanın tanıdığı Lozan antlaşmasıyla Yeni Türk Devleti dünya devletleri arasındaki yerini aldı.
Aslında, 29 Ekim 1914 başlayan savaş; 29 Ekim 1923 de Cumhuriyetin ilan edilmesiyle son buldu.
Padişahlıktan sonra kurduğumuz Cumhuriyete (halkın yönetimine) Türk Milletinin yurttaşları olarak sahip çıktık.
Önlemeye gücümüzün yetmediği doğal afetlerde olsun, terör olaylarındaki kayıplarımızda olsun acılarımızı, en kuvvetli yardımlaşma duygularımızla paylaşmasını biliriz; Türk Halkı olarak. Yeter ki Türkiye Cumhuriyetini sonsuza kadar yaşatalım.
Yaşadığımız bunca acılardan sora içimiz buruk da olsa Cumhuriyetimizin 88. yılı tüm yurttaşlarımıza kutlu olsun.29 Ekim,2011

Hüseyin Çetin, SorkunDer Başkanı

SORKUN’UN ÜNLÜLERİ

1

Değerli Sorkunlu Hemşehrilerim,
Sorkun Doğumlu olup Yurdumuzun çeşitli yörelerinde okumuş kariyer yapmış değerli bürokratlarımız,iş adamlarımız ve bilmediğimiz ünlülerimizi tanımak ve www.sorkunder.com sayfamızda tanıtmak istiyoruz.
Konuya ilgi duyan hemşehrilerimiz bir fotoğrafıyla kısa öz geçmişini belirtir
iletiyi sorkun-der@hotmail.com.tr adresine gönderebilirler.
İlgi göstereceğinizi ümit ediyorum.

Tüm hemşehrilerime sağlıklı neşeli bir yaşam diliyorum.

Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

0

SorkunDer

Sevgili SorkunDer Başkan Yardımcısı Mehmet Başaran’ın işyerini derneğimizin bulunduğu Osmanbey Sokaktan taşımasına çok üzüldüm.
Üçüncü kattaki derneğimize çıkamayan hemşehrilerimin kahve denilebilecek şekildeki işyerine uğrayıp hal hatır soruyorlardı.
Mehmet,burada işinden çok dernek işleriyle uğraşıyordu.Demek ki ticari faaliyetleri istediği gibi gitmemiş.Taşınmak zorunda kalmış.
Sorkunlu hemşehrilerimin her zaman dayanışma içerisinde olmalarını özlemle istiyorum.İnsanlarımız gittikçe yalnızlaşmaya gidiyor.Bir menfaat beklentisine girmeden herkes birbirine selam verebilmeli.Hepimiz aklımızın erdiği her konuda bir dayanışma içerisine girmeliyiz.İş sahibi Sorkun’lular ekonomik dayanışma içerisine girebilmeliler ki hakettiği değere ulaşabilsinler.Birlikten güç doğar deyip Sorkun toprağından bir çanak yapabilmeliler.
Mehmet Kardeşime yeni işyerinde başarılar diler;bol kazanç elde etmesini temenni ederim.
Dernek etkinliklerini sürdürebilmemiz için bir çok Mehmet’e ihtiyacımız vardır.Duyarlı insanlarımız bu isteklerime katılır.Dayanışma içerisine girerler;inşallah.
Buluşma noktamız Dernek merkezimizdir.
Hüseyin Çetin- SorkunDer Başkanı

Go to Top