Archive for Mart, 2013

Derneğimizin En Küçük Ziyaretçileri

0

Derneğimizin En Küçük ZiyaretçileriDerneğimizin kış mevsiminde  her ayın son pazar günü yaptığı aylık ”Söyleşi” toplantıları devam etmektedir.

31 Mart 2013 Pazar günü Dernek Merkezimizdeki toplantı bir hayli renkli geçti.

Dernek Başkanımız Hüseyin Çetin’in küçük ikiz torunları bu toplantımıza annesiyle birlikte katılarak dernek üyelerimize süpriz yapmışlardır.

En küçük misafirlerimiz ile en yaşlı konuklarımız ve üyelerimiz bir araya geldi.Bu durum bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir.

Derneğimizin Küçük Ziyaretçileri

Dernekler, yaşlı insanların kurduğu ve bir süre sonra ilgisizlikten kapanan Sivil Toplum Kuruluşları (STK) olmamalıdır.Sorunlarımızın büyükten küçüğe hep bir araya gelerek çözülebileceğine inanmalıyız.Gelenek ve göreneklerimizi gelecek kuşaklara aktarabilmemiz de dernekler büyük rol oynarlar.

Sorkunlu olarak, sağda solda dağınık bir şekilde kahvehanelerde veya esnaf yanlarında vakit geçirmeyelim.Derneğimizi açalım.Çayımızı kahvemizi kendimiz yapalım.Bir birimize ikram edelim.Gazetemizi,dergimizi,kitaplarımızı okuyalım.Oyun oynamak isteyenler oyun oynasınlar.Tv video izleyenler istediklerini izlesinler.Hasret gidersinler. Söyleşsinler. Yeni arkadaşlıklar, dostluklar oluştursunlar. Fena mı olur?

Tüm Sorkunlu hemşehrilerim, üye olsunlar veya olmasınlar,derneğimiz etkinliklerine katılabilirler. Bizim amacımız suyun iki yakasındaki insanlar arasında gönül köprüleri kurmak. Gönüldeş olmak.

SorkunDer Toplantı Salonu

Farklılıklarımızı değil, birlikteliklerimizi ortak payda yapmak istiyoruz.Bu işte gönüllü çalışanlar olarak kişisel çıkarlarımız söz konusu olamaz. Bu tür konuşmalara da akli selim hemşehrilerimiz itibar etmezler; diye düşünüyoruz.

Birbirimizin farkında olalım. Alaca  karanlıkta, uzaklarda ne olduğu belirsiz karaltılar gibi durmayalım. Gün ışıdıkça yüzleri gülen gönüldeş insanlar olarak birbirimize sarılalım. Ortak sorunlarımızı çözelim.Haklarımızı hep birlikte koruyalım.

Dernek yöneticileri olarak: Derneğin yaşaması için ne gerekiyorsa gece gündüz, mesai tatil demeden elimizden geldiğince çalışıyoruz.Hiç bir kişisel menfaat gözetmeden. Gerekli özeni,gayreti gösteriyoruz.

Yeter ki:

Sorkunlunun da derneği yaşasın. Siz de derneğinize gelin birbirinize selam verin. Medeni bir insan için çok mu zor; selam vermek ?

Herkese selam.

Sağlıklı ve mutlu kalın.

Hazırlayan: Hüseyin Çetin,SorkunDer Başkanı

YAYLA ŞENLİĞİ

0

Yayla Şenliği

Şenlik Duyurusu:
Değerli Sorkunlu Hemşehrilerim,
Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu, Dernek Başkanı Hüseyin Çetin’in Başkanlığında 10.03.2013 tarihinde Dernek Merkezinde yaptığı Yönetim Kurulu toplantısında:
Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği olarak, 30 Haziran 2013 Tarihinde Sorkun Yaylası Beşpınar Mevkiinde ‘’Yayla Şenliği’’yapılmasına karar vermiştir.

Sorkunluların, gönülden verecekleri desteklerle hep birlikte güzel bir şenlik yapacağımıza inanıyorum.
Herkese Selam.
Sağlıklı ve mutlu kalın.
Hüseyin Çetin,Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı

Kalkınma ve Proje Eğitimi

0

Proje Eğitim Semineri

İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi Başkanlığı Kon ya İl Dernekler Masası Müdürlüğünce 04.03.2013 günü Karatay Belediyesi Aziziye Kültür Merkezinde düzenlenen ”Proje Eğitim Semineri”ne Dernek Başkanımız Hüseyin Çetin,Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneğini temsilen katılmıştır.Dernek Başkanımız daha önce düzenlenen proje eğitimi ve panellerine katılarak bilgilenme fırsatı bulmuştur. Bilgileri doğrultusunda Bozkır Kaymakamlığı ile yazışmalarda bulunmuştur.Kaymakamlığın öncülüğünde Bozkır İlçe Tarım Müdürlüğü ile Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği ortaklaşa ”Öncü Çiftçi” toplantısını 14.02.2011 Tarihinde Sorkun Kahvehanesinde düzenlendi.Toplantıya İlçe Tarım Müdürü Mehmet Şenarslan’ın Bakanlığında Veteriner Hekim Arif Semerci,Ziraat Mühendisi Ertuğrul Limon,

Proje Eğitim Semineri,04.03.2013

SorkunDer’i Dernek Başkanı Hüseyin Çetin’in Başkanlığında Mehmet Başaran (Dernek Başkan Yardımcısı)Necati Gevenli (Dernek Sekreteri) Sorkun Belediyesini temsilen Belediye Başkanı Abdurahman Keşir katılmışlardı.Kasabalılar toplantıya ilgi göstermişlerdi.Konular enine boyuna karşılıklı irdelenmişti.Sonuç olarak kasabada:Çilek,sarımsak,üzüm asması ekilmesiyle küçükbaş hayvan üreticiliği olarak da sanem keçisi üretilmesinde hem fikir olunmuştu.Bu üretimler Bozkır İl Özel İdaresi desteği ile yapılacaktı.Kasabalılardan yeterli başvuru olmadı.Hemşehrilerimiz, yüksek gelir getirebilecek projeyi hazırlama şansı bırakmamıştı; derneğimize.
Derneğin tüzüğüne uygun bir projenin hazırlanabilmesi o yörede yaşayan insanlarımızın ilgi ve isteği ille olabilir. İlgi ve istek olmayınca Derneğimizin kalkınmayla ilgili bir proje üretme olanağı kalmamaktadır.Kala kala hemşehri dayanışmasını artırmak için senede bir yapılan Yayla Şenlikleri,kan aramaları,ölüm duyuruları ve bazı ziyaretler kalmaktadır.Bunlar bile ne kadar sürdürülebilir tahmin edilemiyor.
Bizim derneğinde kaderi, bir hevesle açılan ve bir hayal kırıklığıyla kapanan dernekten öte olamaz.
Durumu değerli hemşehrilerimin kararlarına havale ediyorum.
Herkese selam.
Sağlıklı ve mutlu kalın.
Haberi Hazırlayan:Hüseyin Çetin,Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı

Selçuk Tıp Fakültesi,3 Mart 2013

0

SorkunDer Başkanı Hasta Ziyaretinde.

SorkunDer Başkanı Hüseyin Çetin, Selçuk Tıp Fakültesinde yatmakta olan Sorkunlu hastamız Ahmet Ertekin’i 3 Mart 2013 pazar günü ziyaret etti.Hastalarımıza acil şifalar diledi.

Sağlık gibi hastalık da insanlar içindir. Hemen her yaşta, insanlar hastalanabilirler. Hastalık, üzüntü ve sıkıntı kaynağıdır. Bu durumda insan, yakınlarını ve dostlarını yanında görmek, onların tatlı sözleri ve yardımları ile teselli bulmak ister.
İnsani görevlerden biri de: Hasta ziyaretinin hem hasta hem de ziyaret eden açısından büyük yararları vardır. Hasta ziyareti ile kişiye karşı bir görev yerine getirilmiş, hastaya moral verilmiş, hastanın gönlü alınmış, acıları paylaşılmış ve hafifletilmiş, hasta yalnızlık ve kimsesizlik duygusundan kurtarılmış, ona yaşama sevinci verilmiş, sosyal ilişkiler ve dostluklar geliştirilmiş olur.

İnsan hastalanabilir özellikte yaratılmıştır. Hasta insanın maddi ve manevi anlamda tedavi edilmesi insani bir görevdir. Hastanın ziyaret edilmesi de dini bakımdan tanrı tarafından bir ödül kazanılmasına kazanılmasına vesile olur.

Kurallarına uyularak yapılan hasta ziyareti hastaya moral verir, iyileşmesine katkı sağlar, dostlukları pekiştirir ve ziyaret edene sevap kazandırır.

Herkese selam.
Sağlıklı ve mutlu kalın.

Hüseyin Çetin,Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanış Derneği Başkanı

Go to Top