Archive for Ekim, 2014

CUMHURİYETİMİZ 91 YAŞINDA

0

SorkunDer Başkanı

CUMHURİYETİMİZ 91 YAŞINDA

Milletleri var eden en güzel değerlerden biride milli bayramlardır.

Yurttaşların, birbirleriyle en iyi iletişim kurmalarına, tüm güzellikleri gönülden paylaşmalarına vesile olur.

Cumhuriyet Bayramımız, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Türkiye Cumhuriyetimize kazandırdığı en büyük değerdir.

Cumhuriyetimizin 91. Yılını kutladığımız bugünlerde, zaman tünelinde hafızamızı bir yoklayıp şöyle bir gezinelim; bakalım. Nerelerden nerelere gelmişiz. Birçok badireleri atlatarak bugünlere geldik. Bağımsızlık savaşı veren mazlum Afrika ve Asya ülkelerine örnek olduk.

Bugün geldiğimiz noktada: Türkiye Cumhuriyetinin bu özelliğini çekemeyen fitne şer güçleri, ortalığı toza dumana katıp bulanık suda balık avlamak istiyorlar.

Bugünleri gören Atatürk, Gençliğe Hitabesi’yle durumumuzu ne güzel özetlemiştir. Fazla bir şey yazmama da gerek yoktur; sanırım. Yeniden bir daha bir daha okumak lazım.

Gençliğe Hitabenin Günümüz Türkçesi ile
Atatürk’ün Türk Gençliğine Hitabesi

Atatürk’ün Gençliğe Seslenişi:

‘’Ey Türk gençliği! Birinci görevin Türk bağımsızlığını, Türk cumhuriyetini sonsuza kadar korumak ve savunmaktır.

Varlığının ve geleceğinin tek temeli budur. Bu temel senin en değerli hazinendir. Gelecekte bile, seni bu hazineden yoksun bırakmak isteyecek iç ve dış düşmanların olacaktır. Birgün bağımsızlık ve cumhuriyeti savunmak zorunluluğuna düşersen, göreve atılmak için, bulunduğun durumun olanak ve şartlarını düşünmeyeceksin! Bu olanak ve şartlar, çok elverişsiz bir özellikte ortaya çıkabilir. Bağımsızlık ve cumhuriyetini yok etmek isteyecek düşmanlar, bütün dünyada eşi görülmemiş bir galibiyetin temsilcisi olabilirler. Zorla ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri ele geçirilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve ülkenin her köşesi eylemli olarak ele geçirilmiş olabilir. Bütün bu koşullardan daha acı ve daha tehlikeli olmak üzere, ülkenin içinde iktidara sahip olanlar duyarsızlık, sapkınlık ve hatta ihanet içinde bulunabilirler. Üstelik bu iktidar sahipleri, kişisel çıkarlarını işgalcilerin siyasi istekleriyle birleştirebilirler. Ulus fakirlik ve çaresizlik içinde yorgun ve bitkin düşmüş olabilir.

Ey Türk geleceğinin evladı! İşte, bu durum ve şartlar içinde bile görevin Türk bağımsızlık ve cumhuriyetini kurtarmaktır.

Gereksinim duyduğun güç damarlarındaki asil kanda bulunmaktadır!’’ (http://www.youtube.com/watch?v=rDso2ieu5KE)

Türkiye Cumhuriyeti, bize miras değil emanettir. Emanete ihanet etmeden bir hane kalana kadar sonsuza dek koruyacağız, sahip çıkacağız.

Sorkunlu da, milletimizin ortak değerlerinin yaşatılmasına neme lazım demeden her türlü katkıyı vermelidir.

Vatanımızı korumada ve savunmada, bayramlarda, düğünlerde, cenazelerde, hastalıklarda, afetlerde, komşu komşunun külüne muhtaç olduğu zamanlarda, gönülden gönüle bağ kurup birlik ve beraberlik içinde olmalıdır. Haslet duyduğumuz bu özellikleri hep birlikte ben demeden biz diyerek yaşatmalıyız.

Bu duygu ve düşüncelerle, ortak paydası vatanımız olan tüm yurttaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını, birlik ve beraberlik duygusu içerisinde coşkuyla kutlarım.

Herkese selam.
Sağlıklı ve mutlu kalın.
Hazırlayan: Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı

KISSADAN HİSSE

0

Kıssadan Hisse. Ben ve biz birlikte varız. Sorkunluların da bu kıssadan hisse çıkarmaları gerekir diye düşünüyorum.

Çin’de bir adam, her gün boynuna dayadığı kalın sopanın iki ucuna astığı
testilerle dereden su taşırmış evine.
Bu testilerden birinin yan kısmında çatlak varmış. Diğeri ise hiç kusursuz ve çatlaksızmış; ve her seferinde bu kusursuz testi adamın doldurduğu suyun tümünü taşır, ulaştırırmış eve.
Ama her zaman boynunda taşıdığı testilerden çatlak olanı eve yarım; diğeri dolu olarak varırmış iki sene her gün bu şekilde geçmiş. Adam her iki testiyi suyla doldururmuş ama evine vardığında sadece 1,5 testi su kalırmış.
Tabi ki kusursuz, çatlaksız testi vazifesini mükemmel yaptığı için çok gururlanıyormuş . Fakat zavallı çatlak olan kusurlu testi, çok utanıyormuş. Doldurulan suyun sadece yarısını eve ulaştırabildiği için de çok üzülüyormuş. İki yılın sonunda bir gün,
görevini yapamadığını düşünen çatlak testi,ırmak kenarında adama şöyle
demiş: ‘Kendimden utanıyorum. şu yanımdaki çatlak nedeniyle, sular eve gidene
kadar akıp gidiyor.’ Adam gülümseyerek dönmüş testiye; ‘göremedin mi? Yolun
senin tarafında olan kısmı çiçeklerle dolu.
Fakat kusursuz testinin tarafında hiç yok.Çünkü ben başından beri senin
kusurunu, çatlaklığını biliyordum.. Senin tarafına çiçek tohumları ektim..
Ve hergün o yolda ben su taşırken,sen onları suladın. 2 senedir o güzel
çiçekleri toplayıp,masamı süslüyorum. Sen kusursuz olsaydın, o çatlağın
olmasaydı evime böyle güzellik ve zarafet veremeyecektim’ diye cevap
vermiş.

Aslında hepimiz birer çatlak testiyiz her birimizin kendine has kusurları
vardır. Fakat sahip olduğumuz bu kusurlar ve çatlaklardır hayatlarımızı
ilginç yapan,mükafatlandıran, renklendiren. .
Etrafımızdaki her kişiyi,oldukları gibi kabullenin.. Onlardaki
kusurları değil, içlerindeki güzellikleri görün. . .

Can Dündar

http://www.uludagsozluk.com/k/k%C4%B1ssadan-hisse/

Derleyen : Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı

KONYA BÜYÜKŞEŞHİR BELEDİYESİ EĞİTİM YARDIMI

0
Konya Büyük Şehir Belediyesi İl Sınırları içerisindeki İlk,Orta ve lise öğrencilerine Eğitim Desteği (Para Yardımı) yapmaktadır.Merkez dışındakiler çocuğunun öğrenim gördüğü okul müdürlüklerine 20 Ekim 2014  Tarihine kadar başvuru yapabilirler.(Linkteki Bilgileri okuyup, şartları uyanlar başvuru yapabilir)

http://www.konya.bel.tr/sayfadetay.php?sayfaID=1584

KURBAN BAYRAMI (2014)

0

Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı

Bayramlar, dini olsun, milli olsun, milletlerin ortak değerlerinin buluştuğu odak noktalarıdır. Yurttaşların, birbirleriyle en iyi iletişim kurmalarına, tüm güzellikleri gönülden paylaşmalarına vesile olur.

Sorkunlu, milletimizin ortak değerlerinin yaşatılmasına neme lazım diyerek duyarsız kalamaz.

Bayramlarda, düğünlerde, cenazelerde, hastalıklarda, afetlerde, komşu komşunun külüne muhtaç olduğu zamanlarda, gönülden gönüle bağ kurup birlik ve beraberlik içinde olmalıdır. Haslet duyduğumuz bu özellikleri hep birlikte ben demeden biz diyerek yaşatmalıyız.

Bir Sivil Toplum Kuruluşu olan Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneğimiz, Sorkunlu  hemşehrilerimizin dayanışmasını ve kalkınmasını geliştirmek için yönetim olarak elinden geleni yapmaktadır.

Halkımızın gönülden vereceği maddi manevi desteklerle, Derneğimiz daha güzel işleri gerçekleştirecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, kesilen her kurbanın, milletimizin ortak değerlerine katkı vermesi dileğiyle tüm hemşehrilerimin ve SorkunDer’i izleyen herkesin kurban bayramını içtenlikle kutlarım.

Herkese selam.
Sağlıklı ve mutlu kalın.
Hazırlayan:Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı

Go to Top