Archive for Ocak, 2015

TOPLU TAŞIMA

0

Bozkır-Sorkun Mahallesi

12 Kasım 2012 tarihinde TBMM’ de kabul edilen, 18 Kasım 2012 tarihinde 5216 sayılı yasada yapılan değişiklikler yürürlüğe girmiştir. Bu değişikliklerle büyükşehirlerde, yerel yönetimlerde yeni bir döneme girilmiştir. 30 Mart 2014 yerel seçimleri ile uygulama başlamıştır.

Bu yasaya göre Bozkır Belediyesi de Konya Merkez İlçe Belediyeleri Karatay, Meram ve Selçuklu gibi merkez ilçe belediyesi olmuştur. Dolayısıyla Sorkun Mahallesi de merkez mahalle statüsüne girmiştir.

Büyükşehir Belediyesi, Meramdaki bir mahalleye genel anlamda ne hizmet veriyorsa Bozkır’ın Sorkun Mahallesine de vermelidir. Örneğin toplu taşıma v.b. hizmetler verilmelidir. Sorkun Mahalle Muhtarı Veli Akgül, ilgili makamlara sözlü ve yazılı birçok kere müracaat etmesine rağmen Karacahisar-Sorkun-Dereköy-Çağlayan mahallelerinin güzergah olduğu yerlere uygun saatlerde toplu taşıma hizmeti verilmemiştir.

Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Dairesi Başkanlığının, Sorkun Muhtarlığımızın isteklerini dikkate alarak halkımızın toplu ulaşım mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz.

Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği, halkımızla olan dayanışmasını, Muhtarlığımızla işbirliğini sürdürmede büyük gayret göstermektedir. Halkımızın da yerel yönetimlerden yasal genel hizmetlerin alımını kolaylaştırmak için isteklerini Muhtarlığa yazılı olarak beyan etmekten geri durmamalıdır.

Sorkun Mahallesi Muhtarı Veli Akgül’ü, istekli çalışmalarından dolayı kutluyoruz.

Herkese selam. Sağlıklı ve mutlu kalın.

Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı

GÖNÜL ŞEMSİYESİ

0

Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı

Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği, sorkunlunun birlik ve dayanışmasının geliştirilmesine öncülük etmektedir. Yönetim Kurulumuz, Hüseyin Çetin’in başkanlığında, Derneğin Tüzel Kişiliğinin sürekli yaşatılabilmesi için sizlerden aldığı destek ve güçle her zaman her yerde büyük bir gayretle çalışmaktadır. SorkunDer, Sorkunlunun gönül şemsiyesi olmuştur. (Sivil Toplum Kuruluşu S.T.K.dur.)

Dernek Lokali, Bozkır ve Çevresi Dernekleri Federasyonuna (İhsaniye Mahallesi İnce Minare Sokak Nizam Ap.Nu: 29/1 Selçuklu-Konya) taşınalı (01/07/2014) tüm Bozkırlılarla daha geniş bir gönüllüler haline geldik. Kendi derneğimiz de ayda bir kere bir araya gelebiliyorduk. Burada da her ay yaptığımız geleneksel aylık söyleşi toplantılarımıza devam ettiğimiz gibi isteyen, haftanın her günü bir araya gelebilir. Çayını, kahvesini içebilir. Tüm Bozkır yöresi insanlarımızla tanışma fırsatı yakalayabilir.

Değerli hemşerilerim, acılar paylaştıkça azalır. Sevinçler paylaştıkça çoğalır. Sorkunlular her yerde gönüldaş oldukça güzellikler daha da büyüyecektir.

Dernek Yönetimi olarak, haberleşmeye yani iletişime büyük önem vermekteyiz. İnternetten büyük oranda yararlanmaktayız. http://www.sorkunkasabasi.com/ forumumuz, http://sorkunder.com/ web sayfamız, https://www.facebook.com/groups/380442465361652/ facebook grubumuz, https://www.facebook.com/Sorkunder2010 facebook sayfamız var. Yüzlerce hemşerimiz buralara üye. Günlük iletişimlerini, https://www.facebook.com/ SorkunDer (Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği) organizatörlüğünde yapmaktadırlar. Ayrıca derneğimizin 05312622814 numaralı telefonu SMS sistemine kayıtlı hemşerilerimizle kısa ileti yoluyla bilgi paylaşımı da yapılıyor.

Derneğimiz çok küçük bütçeli bir dernek olmasına karşın Konya merkezde tüzel kişilik olarak örnek gösterilebilecek mütevazi bir dernektir. Sorkunlunun ön yargılarından sıyrılıp başkalarının gıpta ettiği Derneğine gönülden sahip çıkmaları en büyük arzumuzdur.

Sorkunlular, aylık söyleşi toplantıları davetlerimize katılıp; gönül şemsiyesinin altında birbirleriyle daha yakın ve sıcak temas kurabilirler. Dostluklarını, arkadaşlıklarını geliştirebilirler.

Herkese selam. Sağlıklı ve mutlu kalın.

Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı

Yazışma adresimiz : sorkun-der@hotmail.com.tr

Go to Top