Archive for Haziran, 2015

SARIOT GÖLÜNDE BOYA DENEYİ YAPILDI

0

Sarıot Gölü Boya Deneyi.01/06/2015

Bozkır İlçesi, Dere Mahallesi, Sarıot Yaylası, Sarıot Gölünde düdenlerden kaybolan suların akıbetini öğrenmek için 01 Haziran 2015 günü Devlet Su İşleri 4. Bölge Müdürlüğü tarafından boya deneyi yapıldı. Aygır Dibi kaynağı ve su gözü kaynaklarından belirli periyotlarla alınan numuneler laboratuvarlarda test edildikten sonra, düdenlerden giden suyun aygırdan ve diğer kaynaklardan gidip gitmediği bilimsel bir yöntemle tespit edilecektir. Ayrıca boya deneyi yanında jeolojik durumunun tespiti içinde sondaj çalışmaları yapılacaktır. Bu çalışmalar ve tespitlerden sonra Sarıot Gölüyle ilgili değerlendirmeler yapılacaktır. Rivayet ve söylentilere göre Sarıot gölünün sularının Aygır dibinden çıkmadığı, buradan giden suların Akdeniz’e gittiği, Alanya ve Manavgat ilçelerinden çıktığı iddia edilmekteydi. “Su Akar, Bozkır’lı Bakar” diye propaganda yapılmaktaydı.Yöre insanının (Karacahisar-Sorkun-Dere-Çat) iddiası “Sarıot Gölünün Suları Aygırdan Çıkar”dı. Bilimsel çalışmalar sonucunda elde edilecek bilgiler bakalım hangi iddiayı doğrulayacak.

Sarıot Gölü Boya Deneyi.01/06/2015


Sarıot Gölü Boya Deneyi.01/06/2015


Sarıot Gölü Boya Deneyi.01/06/2015


Haber Alıntı: Süleyman Ege

SARIOT GÖLÜNE KİMYASAL BOYA TESTİ YAPILACAK

0

D.S.İ Test Araçları

D.S.İ. 4. Bölge Konya Müdürlüğü,01/06/2015 Pazartesi günü,Sarıot Gölünde düdenlere giden suların nerelere gittiğini keşfetmek için kimyasal boya testi yapacaktır.

Hemşehrilerimizin 10 gün boyunca çeşmelerine ve çevredeki diğer kaynak pınarlara dikkat etmeleri gerekmektedir.

Sorkun, Karacahisar ve Dereköy’de bulunan kaynak sularına, 10 Gün sürmesi tahmin edilen testler boyunca dikkat edilmesi olası su kaynaklarından çıkabilecek boya durumunda durumun hemen yetkililere bildirilmesi gerekmektedir.

Yukarıda bahsedilen yerleşim yerlerinden Sorkun mahallesinde ise Aygırdibinden mahalleye içme suyu kullanıldığı için özellikle bu mahalle sakinlerinin özellikle dikkatli olması sağlık açısından büyük önem arz etmektedir.

Kaynak SHM: http://www.siristat.com/2015/05/10-gun-boyunca-sorkun-karacahisar-ve.html#ixzz3bnFLUrxp

Kaynak SHM: http://www.siristat.com/2015/05/10-gun-boyunca-sorkun-karacahisar-ve.html#ixzz3bnEYUw00

Go to Top