Archive for Temmuz, 2015

BAYRAMLAŞMA

0

Bayramlaşma Konuşması

Değerli sorkunlular,

Değerli misafirler,

Bayramlaşma etkinliğimize hoş geldiniz.

Hepinizi sevgiyle saygıyla selamlıyorum.

Tuttuğunuz oruçlar kabul olsun.

Ramazan Bayramınız kutlu olsun.

Bayramlar insanları bir araya getirmek için en güzel özel günlerdir.

Dernek olarak, bu bayramlaşma etkinliğimizi düzenleyerek halkımızın kaynaşmasına ve dayanışmasına katkı verelim istedik.

Bir parantez açarak derneğimizin ana amacına bir açıklık getireyim:

Derneğimiz, siyasi bir birliktelik değildir.

Siyasi bir birliktelik olsaydı başkanı da ben olmazdım.

Derneğimizin ana amacı: Hemşehrilik ortak paydasında dayanışma birlikteliğidir.

Bunu özellikle belirtmek istiyorum.

Son yıllarda, bilgisayar çağının etkisinden mi bilmem neden? İnsanlarımız, sıcak buluşmalara pek katılmıyorlar. Sanal ortamlarda, cam ekranlara bakarak hasret gideriyorlar. Hal buysa, yaratılış özelliğimiz sosyalleşmemizi gerektiriyor.

Sorkunlu, dayanışmamız için Sorkun’un bir düşman işgaline uğramasını mı bekliyorsunuz?

Sorkunlu, birbirimize selam vermemiz için Sorkun’un bir afata uğramasını mı bekliyorsunuz?

Sorkunlu olarak, ayrışmayalım, kaynaşalım. Güzelliklerimizi, acılarımızı paylaşalım.

Bu sıcakta sözü fazla uzatmak itemiyorum.

Köyümüzü yaşatmak için de: Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneğimiz ‘’SorkunDer’’i yaşatalım.

Bu duygu ve düşüncelerle, hepinizin ramazan bayramını içtenlikle kutluyorum.

Sağlıklı ve mutlu kalın.

Sorkun, 18.07.2015

Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı

SORKUNDER’İ YAŞATMAK

0

Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı

Değerli üye, Sorkunder’in üyesi olduğunun farkında mısın? Her üye derneğin amaçları doğrultusunda görevlidir. En azından bu bilinçte olması gerekir. SorkunDer Com sayfamızda dernek ve dernekçilik hakkında birçok kere yazılar yazıp paylaştım. Bıkmadan usanmadan bir daha yazacağım.

Derneklerin bir ömrü vardır. Doğarlar, yaşarlar ve ölürler. Hemşehrilerimiz bu seslenişlerime bir ilgi duyarlar;  inşallah.

Dernekler, bir toplumun ortak bir amacını gerçekleştirmek üzere kurulur. Ortak sorunlarını çözünce de kapanır. Dernekler sivil toplumlar kuruluşları (STK) olarak toplumda kamuoyu oluşturulmasına öncülük ederler.

Köyümüz Sorkun’nun gelişmesi ve sorkunlunun dayanışmasını artırmak üzere Konya Merkezde  ‘’Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği’’ olarak kurulmuştur.2014 yılı Mart ayında yürürlüğe giren büyükşehir yasasıyla köyümüz kasabamız, mahalle olmuştur. Bu yasayla yerel hizmetler, ilçe ve büyükşehir belediyesine devredilmiştir.

Derneğimiz bundan böyle dayanışma, sosyal kültürel etkinlikler yapmaya ağırlık vererek derneğimizi yaşatmaya devam edeceğiz.

‘’Veren el, alan elden üstündür.’’ Deyişini kendimize yol gösterici olarak algılarsak; daha mutlu daha huzurlu hissederiz kendimizi. Çünkü paylaşmak güzeldir. Sevinçlerimiz paylaşınca çoğalır, üzüntülerimiz paylaşınca azalır.

Bizim insanlarımız onurludur, gururludur. Çok zorda olsa bile bir ihtiyaç beyan etmez. Biz bilmeliyiz ki o, insanın ihtiyacı vardır. Komşumuz açken, tok yatan bizden değildir; anlayışıyla duyarlılığımızı artırmalıyız. İhtiyaçlı kişiye sağ elin verdiğini, sol elin görmeyeceği şekilde  onurunu kırmadan verilmelidir.

Köyümüzün, yöremizin ihtiyaçlı çocukları, ilk, orta ve yüksek okullarda maddi sıkıntılar içinde okuyanlar bulunmaktadır. Maddi durumu iyi olan hemşehrilerimiz, birebir bu öğrencilerin öğrenim giderlerini üstlenseler ne güzel olur. Geleceğimizi teslim edeceğimiz bu gençlere yapılacak yardımlar, neslimizin var olma nedeni olacaktır; az olan az, çok olan çok verirse tabii ki. Derneğimiz, verenle alanın buluşturulması noktasında, her zaman göreve hazırdır.

Derneğimiz, muhtarlığımızla birlikte kültürel dayanışma etkinliklerini yapmaya devam edecektir. Yayla Şenliklerini, yayla yaşamını canlı tutmak ve gelecek nesillere aktarmak için devamlı yapmak istiyoruz. Son yıllarda maddi yetersizlikler nedeniyle bu şenliklere ara vermek zorunda kaldık.

Dini bayramlar, dayanışmanın ve kaynaşmanın en iyi yapıldığı zamanlardır. 2015 yılı etkinliğimizi de ‘’Bayramlaşma Etkinliği’’ olarak belirledik. Bayramın ikinci günü 18.07.2015 günü Sorkun Tuzla Mevkiinde Sorkun İlkokulunun bahçesinde yapacağız. Bu etkinlikte geçmişlerimiz için dua edilecek, geleneksel bayramlaşma yapılacak, halkımıza ve misafirlerimize koksu dediğimi yağlı ekmek (bişi) ile çay ikram edilecek.

Gurbettekilerle sıladakilerin buluşması olacak etkinliğe tüm hemşehrilerimiz davetlidir.

Bu vesileyle birlik, beraberlik ve dayanışmamıza katkı verecek 2015 yılı Ramazan Bayramınızı içtenlikle ve muhabbetle kutlar; aileniz ve sevdiklerinizle nice bayramlar geçirmenizi temenni ederim.

Hüseyin Çetin, Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı

Go to Top