Archive for Ekim, 2016

SÖYLEŞİ TOPLANTILARINA DEVAM EDİLİYOR

0

Söyleşi Toplantısı (30.10.2016)

Derneğimizin 2016-2017 Dönemi ”Söyleşi  Toplantıları” nın ilki 30.10.2016 Pazar günü saat 13.00 da Bozkır Ve Çevresi Dernekleri Federasyonunda yaptık. Katılan hemşehrilerimize teşekkür ederiz. Sorkunluları, bundan böyle SorkunDer gönül şemsiyemizin altında  toplanmaya davet ediyoruz. Sorkun Kasabası Kalkınma Ve Dayanışma Derneği sorkunluların birlik ve beraberliklerini geliştirmeleri için büyük bir fırsattır. Hemşehrilerimin bu imkanı iyi değerlendireceklerine inanıyoruz. Derneğimiz hafta içi her gün açıktır. Büyük şehir de böyle bir buluşma noktasına sahip olmamız büyük bir nimet olsa gerek. Binayı bozkırlılara alıveren Diş Hekimi İlker Yiğit’e büyük bir minnet borcumuz var. Gönlü boş güzel insanlar İlker Bey ve Babası Yusuf Yiğit’ten Allah razı olsun. Diğer hayır sever insanlarımıza iyi bir olur inşallah.

Toplantıya katılamayan dernek üyemiz Musa Şahinler de telefon ile toplatıya katılarak söyleştik. Üyelerimize başarı dileklerinde bulundular.

Bugünkü toplantımızda aynı zamanda Yönetim Kurulu toplantımızı da gerçekleştirdik. Gündem konularını görüşüp karara bağladık. Dernek bütçemiz elverdiğince sorkunlu çalışkan ihtiyaçlı öğrencilere bir miktar nakti yardımda bulunacağız. Gönül isterdi ki durumu iyi hayırseverlerimizin düzenli ve devamlı burs niteliğinde yardım yapabilseler; ne güzel olurdu. İhtiyaçlı öğrencilere yardım yapmak isteyenler dernek yönetimimizle iletişime geçebilirler.

Sorkunlular, Dernek Yönetim Kurulunun samimiyetine inanın sesimize kulak verin. Sizin adınıza daha güzel işler yapmaya her zaman her yerde hazırız.

Bir daha ki toplantıda buluşmak üzere sağlıklı ve mutlu kalın.

Hazırlayan: Hüseyin Çetin- Sorkun Kasabası Kalkınma Ve Dayanışma Derneği (SorkunDer) Başkanı

Dernek Adresimiz:İhsaniye Mahallesi İnce Minare Sokak Nu:29/1 Selçuklu-Konya

e-posta : sorkun-der@hotmail.com.tr

CUMHURİYETİMİZİN 93. YILI KUTLU OLSUN

0

Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı

SORKUNDER NE DİYOR . . .

0

Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı

Sorkun ve sorkunlunun ortak sorunlarını birlikte çözmek üzere; Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği –SorkunDer’i, 09.06.2010 tarihinde kurduk. Böylece, sorkunlu da sivil toplum kuruluşları (STK) içinde hak ettiği yeri almıştır.

Derneğimizin adında anlaşılacağı üzere derneğimiz bir dayanışma derneğidir. Öncelikli görevimiz, Sorkun ve Sorkunlunun haklarını korumak ve savunmak, eğitim kültür faaliyetlerini geliştirmek.

Toplumumuzda genel ve yaygın bir kanı: Dernek işlerinin işi olmayan boş zamanlarını değerlendiren yaşlı insanların yaptığı bir sosyal etkinlik olarak düşünülmesidir. Yaşlı insanların tecrübelerinden yararlanalım ama; derneğimizin, etkin- dinamik proje üreten ve uygulayan gençliğe ihtiyacı vardır.

Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin uygulamalarda insan unsuru şarttır. Bu da eğitilmiş donanımlı insanlarla olur. Geleceğimizin teminatı gençlerimizin eğitimine-öğrenimine öncelik vermeliyiz.

Derneğimiz kurulalıdan beri halkımızın katkıları ile çeşitli sosyal kültürel faaliyetlerde bulunduk. Yayla şenlikleri, bayramlaşma etkinlikleri gibi. Bunları da son yıllarda maddi imkansızlıklar yüzünden zaman zaman yapamadık.

Derneğimizin bir başka faaliyet alanı da köyümüz Sorkun’un kalkınmasıdır. Büyük şehir yasası çıktıktan (Resmi Gazete,6 Aralık 2012 Tarih ve28489 Sayılı) sonra beldemiz Köyümüz, büyük şehre bağlı Bozkır’ın Mahallesi olmuştur. Dernek olarak kalkınma ile ilgili yapabileceğimiz fazla bir şeyde kalmamıştır. Ancak, muhtarlığımız ile kurumlar arası iletişim kurarak sorunlarımızı üst kurumlara iletmekteyiz. Toplu taşıma hizmetlerinin düzenlenmesi gibi. Mahalle Muhtarımız Veli Akgül, Bozkır Belediye Başkanımız İbrahim Gün ile koordineli çalışarak mahallemizin sokak ve yayla yollarının bakımları yapılmaktadır. Su kaynaklarımız, akılcı ve verimli kullanılamadığı için ekilebilecek geniş bir arazi susuzluktan ekilememektedir. Köyümüz su içinde adeta susuzluk çekmektedir. Mahallemizin damla su tesisi yarı atıl durumdadır. Muhtarlığımız ve derneğimiz Koski ile iletişime geçerek su kaynaklarımızın verimli kullanılması için gerekli çalışmaların yapılması istenecektir.

İnsanlarımız arasında dayanışmanın hızlı istenilen zamanda gerçekleşmesi içinde hızlı bir haberleşme ağına sahip olmalıyız. Bu amaçla internette  http://www.sorkunkasabasi.com/forum/ ve http://sorkunder.com/ sayfamız, elektronik posta adresimiz sorkun-der@hotmail.com.tr yi etkin bir şekilde kullanmaktayız. Facebook’da BOZKIR-SORKUN KASABASI kapalı grubumuzu, Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği-SorkunDer sayfamızı kullanarak Köyümüz Sorkun ve sorkunlu ile ilgili haberleri, duyuruları, görselleri  7/24 saat paylaşmaktayız.

Dernek telefonumuz ile mesaj listemizde kayıtlı 400 telefona aylık beş bin adet vefat, kan aramaları, iş duyuruları, bayramlaşma, tanıtım v.b. kısa mesaj gönderilmektedir. Mesaj hizmetlerinden dolayı halkımızdan hiçbir ücret alınmamaktadır. Bu giderleri aidatları ile karşılayan dernek üyelerimize, insanlarımızla gönülden gönüle bağ kurulup ulaşılmasına vesile oldukları için kendilerine çok teşekkür ederiz. Halkımız da bu hizmetlerden dolayı, Derneğimize SorkuDer’e minnet duygu içinde olurlar; inşallah.

Kültürel etkinliklerde de harcamaları karşılayacak hayırseverler olmadıkça herhangi bir etkinlik yapma şansımızın olmadığını da belirtmek isteriz.

Halkımız, yaratılışından gelen dayanışma duygularını geliştirirse; mutlu insanlar topluluğu haline geleceğimize inanıyoruz.

Bu duygularımıza istinaden; Sorkunlu çalışkan, gelir düzeyi düşük öğrencilerimize az da olsa öğrenim yardımı yapmaya çalışıyoruz. Bu konuda hayırsever insanlarımızın katkı vermesini bekliyoruz. Verilecek her yardım Sorkun ve Sorkunlunun geleceğinin inşasında bir yapı taşı olacaktır.

Sorkunlu, insanlarımız arasında gönülden gönüle bir bağ kuralım. Sevinçte, kederde, tasada birlikte olalım. Paylaşımlarınız için gönül şemsiyeniz SorkunDer, sizlere vesile olmaya hazırdır.

Hazırlayan: Hüseyin Çetin-Sorkun Kasabası Kakınma ve Dayanışma Derneği (SorkunDer)

Yönetim Kurulu Başkanı

OKU VE OKUT !

0

Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı

Sözlerime şöyle başlamak istiyorum.”Ekmekten sonra eğitim, bir milletin en büyük ihtiyacıdır.”  Onun için İslamın ilk emri: “OKU”dur. Eğitim ve öğrenimde yeterli seviyeye gelmeyen milletler kalkınmışlığı , gelişmişliği yakalamayazlar.

Eğitim ve öğretimde olan öğrencilerimize katkı sunmak, öğrenimlerini sürdürmesine yardımda bulunmak o ülkenin ekonomisine katkı sunmaktır. Siz değerli yardım severlerimiz sizlerin Eğitim ve öğrenimde olan öğtencilere verdiğiniz burs ve yardımlar ülke ekonomimize yaptığınız yardımdır.

Malumlarınız okullar açıldı Sorkun’dan çeşitli üniversitelere giden öğrenciler var. Ayrıca gitmek için sınavlara hazırlanan öğrenciler var. Bunların çok büyük bölümünün eğitim ve öğtenimlerini sürdürebilmeleri için yardıma ihtiyaçyarı var. Bir vesile ile derneğimize ulaşıyorlar. Konya SorkunDer Yönetim Kurulu olarak elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz. Ama, bizim yapabildiğimiz katkı yeterli değildir. Bir söz vardır.”Damlaya damlaya göl olur” diye. Başta siz, değerli Konya Sorkun eğitim gönüllüleri olmak üzere tüm yardım severleri benimde okullardaki öğrencilerin eğitimlerini sürdürmesinde bir tuzum olsun istiyorsan;yardımlarınızı doğrudan Konya Sorkun Derneğimize ulaştırabilirsiniz veya aşağıdaki hesabımıza gönlünüzden geçeni yatırabilirsiniz.

Bu güne kadar bizlere güvenen yardımda bulunan yardım sevenlerimiz, emin olun katkılarınız ihtiyaç sahibi öğrencilerimize ulaştırılmıştır. Sizler bize ulaştırdıkça bizde onlara sizin adınıza ulaştırmaya devam edeceğiz.

Sorkun ve sorkunluları sevenlere,

Konya SorkunDerYönetim Kurulu olarak;

saygı ve sevgilerimizi iletiriz.

Allaha emanet ediyoruz.


BankaHesabımız:
Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Dernegi,
T.C.Ziraat Bankası
Konya/Zafer Subesi
Hesap Nu:2488-54766550-5004
IBAN:TR23 0001 0024 8854 7665 5050 04 numaralali hesaba bagislarinizi gönderebilirsiniz.

Paylasmak güzeldir.

Saglikli ve mutlu kalin.

Hazırlayan:Hüseyin Çetin-Sorkun Kasabası Kalkınma Ve Dayanışma Derneği (SorkunDer) Yönetim Kurulu Baskani

Yazışma Adresimiz: sorkun-der@hotmail.com.tr
Go to Top