Archive for Mayıs, 2017

ÖFKE

0

Kıssa

Kıssadan Hisse:
Hintli bir ermiş öğrencileri ile gezinirken Ganj nehri kenarında birbirlerine öfke içinde bağıran bir aile görmüş. Öğrencilerine dönüp “insanlar neden birbirlerine öfke ile bağırırlar?” diye sormuş. Öğrencilerden biri “çünkü sükûnetimizi kaybederiz” deyince ermiş “ama öfkelendiğimiz insan yanı başımızdayken neden bağırırız? O kişiye söylemek istediklerimizi daha alçak bir ses tonu ile de aktarabilecekken niye bağırırız? ” diye tekrar sormuş.

Öğrencilerden ses çıkmayınca anlatmaya başlamış: “İki insan birbirine öfkelendiği zaman, kalpleri birbirinden uzaklaşır. Bu uzak mesafeden birbirlerinin kalplerine seslerini duyurabilmek için bağırmak zorunda kalırlar. Ne kadar çok öfkelenirlerse, arada açılan mesafeyi kapatabilmek için o kadar çok bağırmaları gerekir.”

“Peki, iki insan birbirini sevdiğinde ne olur? Birbirlerine bağırmak yerine sakince konuşurlar, çünkü kalpleri birbirine yakındır, arada mesafe ya yoktur ya da çok azdır. Peki, iki insan birbirini daha da fazla severse ne olur? Artık konuşmazlar, sadece fısıldaşırlar çünkü kalpleri birbirlerine daha da yakınlaşmıştır. Artık bir süre sonra konuşmalarına bile gerek kalmaz, sadece birbirlerine bakmaları yeterli olur. İşte birbirini gerçek anlamda seven iki insanın yakınlığı böyle bir şeydir.”

Daha sonra ermiş öğrencilerine bakarak şöyle devam etmiş: “ Bu nedenle tartıştığınız zaman kalplerinizin arasına mesafe girmesine izin vermeyin. Aranıza mesafe koyacak sözcüklerden uzak durun. Aksi takdirde mesafenin arttığı öyle bir gün gelir ki, geriye dönüp birbirinize yakınlaşacak yolu bulamayabilirsiniz.”
Herkese selam.
Sağlıklı ve mutlu kalın.
Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı

19 Mayıs Atatürk’ü Anma,Gençlik Ve Spor Bayramı Kutlu Olsun

0

Atatürk

Türkiye Cumhuriyet’inin kurucusu Gazi Mutafa Kemal Atatürk’e  minnet ve gönül borcumuz vardır.

Yüz yıllar geçse de içimizdeki Atatürk sevgisi bitmez. Onu, rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhu şad olsun.

“Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.” demiştir.

Atatürk’ü anlamak için de “Nutuk” kitabını tekrar tekrar okuyup; yeni nesillere anlatmalıyız.

Kurduğu Cumhuriyete nasıl  sahip çıkılacağını da; “Gençliğe Hitabesinde” açık ve net bir şekilde ifade etmiştir.

Vatan ortak paydasında, Türkiye Cumhuriyetinin eşit ve özgür bireyi olan tüm yurttaşlarımın,19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını içtenlikle kutluyorum.

Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı


Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi

Ey Türk Gençliği!

Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahilî ve haricî bedhahların olacaktır. Bir gün, İstiklâl ve Cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şerâitini düşünmeyeceksin! Bu imkân ve şerâit, çok nâmüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklâl ve Cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın, bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler. Hattâ bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

Mustafa Kemal Atatürk
20 Ekim 1927

Anneler Günü Kutlu Olsun

0

Anneler Günü, 14.05.2017

Doğuran, büyüten, ürettiğini yediren, içiren, giydiren, eğiten,
öğreten, kısaca var olmamızı sağlayan başımıza taç ettiğimiz kutsal kişiye “ana” denir.
Hakkını ödeyemeyiz.
Tüketimi körükleyen alış-veriş yapacağımıza; kırlardan topladığımız bir demet çiçek verip ellerinden öpsek ne güzel olur; değil mi ?
Ama, benim anam vefat etti.
Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.
Ben de ziyarete giderim; inşallah.
Elleri öpülesi tüm annelerin, evlat acısı görmemeleri dileğiyle anneler gününü kutluyorum.
Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı

Go to Top