Archive for Haziran, 2017

SorkunDer Sorkunlunun Gönül Şemsiyesidir

0

SorkunDer

Değerli Sorkunlular,

Dernek kurma çalışmaları, kurucu üyelerin Konya Valiliğine başvurularıyla başlamış. Yeni Yönetim Kurulu’da yasal işlemleri yaptırarak Derneğin Tüzel Kişiliğe kavuşmasını sağlamıştır.
Derneğimizin Tescilli adı: Sorkun Kasabası Kalkınma Ve Dayanışma Derneğidir
Derneğimizin yeni çalışma Merkezi adresi: İhsaniye Mahallesi İnce Minare Sokak Nu:29/1(Nizam Ap.) Selçuklu/KONYA,
Dernek iletişim hattı : 0531 262 2814 dür.
e-posta adresi: sorkun-der@hotmail.com.tr
Web sayfası: www.sorkunkasabasi.com ve www.sorkunder.com,
Facebook grubu: BOZKIR-SORKUN KASABASI, Facebook sayfası: Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği-SorkunDer’dir
SorkunDer, Sorkun’un ve sorkunluların hak ve menfaatlerini korumak için kurulmuş bir hemşehri dayanışma ve kalkınma derneğidir.
Dernek üyesi olsun veya olmasın tüm sorkunlu yurttaşlarımızı, derneğimize bekliyoruz.
Her meslek grubunun bir odası veya buluştuğu kahvesi bulunmaktadır. Köylüler olarak bizim de bir buluşma noktamız oluştu. Derneğimiz, birbirlerini görmeyen arkadaşların, buluşup hasret gidereceği bir yer olacak. Birbirlerini tanımayan Mahallelilerin tanışmasına vesile olacak. Sıcak bir sohbet havasında yeni dostlukların kurulmasına katkıda bulunacak.
Dernek olarak:
Kasabamızın tüm yerleşim birimlerini, (Bavlas,Sorkun,Kozlu,İsalı,Kızılçal,Aşağı Mahalle ve Toplar) Sorkun kasabasının halkı olarak birlik ve dayanışmasının geliştirilmesine vesile olmayı arzu etmekteyiz..
SorkunDer, sorkunlunun gönül şemsiyesidir. Destek verin hep açık kalsın.
“Sevinçler, paylaştıkça çoğalır; acılar, paylaştıkça azalır.”
Bu duygu ve düşünceler içerisinde tüm sorkunluları sevgi ve saygıyla kucaklıyorum.
Sağlıklı ve mutlu kalın.
Hüseyin ÇETİN
Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği (SorkunDer)Başkanı

Sorkun’da Bayramlaşma

0

Sorkun'da Bayram

SorkunDer’in düzenlemiş olduğu “Bayramlaşma Etkinliği” Sorkun İlköğretim Okulunun bahçesinde yapıldı.
Proğram dahilinde: Vatanımız uğrunda şehit ve gazi olanlar ile birinci bayram günü Sorkun Yaylasında mermer odağındaki birikinti suyunda boğulan Berna Zeybek ve Ahmet Demir (13-14 yaşlarında) için saygı duruşunda bulunuldu. Devamında istiklal marşı okundu. Dernek Başkanı Hüseyin Çetin, günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptıktandan sonra hocamız  Dursun Özbek geçmişlerimizin ruhuna Kuran okudu. Ardından bayramlaşma yapıldı. Erol Biçer adına varislerince yemek verildi. Hocamızın yemek duasından sonra “Bayramlaşma Etkinliği” son buldu.
SorkunDer Başkanının konuşması:
Sevgili Sorkun’lu Hemşerilerim, kıymetli büyüklerim,

Sevgili Sorkun’lu Hemşerilerim, kıymetli büyüklerim, değerli kardeşlerim… Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği’miz tarafından düzenlenen bayramlaşma etkinliğimize hoş geldiniz. Tuttuğunuz oruçlar makbul, bayramınız mübarek olsun. - Allah’ım nice bayramlara kavuşmayı nasip eylesin. Köyümüz geniş bir alana yerleşmiş bulunmaktadır, bu nedenle; Sorkun, Kızılçal ve İsalı olmak üzere üç ayrı mezarlıkta ayrı ayrı bayramlaşma yapılmaktadır. Sorkun-Der, gurbetten gelenlerle birlikte tüm Sorkunluların katılımıyla gerçekleşen ve özellikle Ramazan Bayramları’ında bayramlaşma etkinliği düzenlenmektedir. Bu güzel etkinlik ile amaçlanan: Herkesin birbiriyle kaynaşması, hasretlerin bitmesi, gönüllerin mutluluk ile dolmasıdır. Sorkun – Der, Sorkun’un ve Sorkun’lunun hak ve menfaatlerini korumak ve sosyal dayanışmasını geliştirmek için kurulmuş tüzel bir kişiliktir. Derneğimizin özverili üyelerinin aidatları dışında düzenli bir geliri yoktur. Dernek çalışmalarımıza katkı veren üyelerimizi ve yardımseverlerimizi tebrik ederiz. Sağolsunlar, varolsunlar… Sorkun-Der yönetimi, çok sınırlı bütçesine rağmen gücünün üzerinde çalışmalar yapmaktadır. Birkaç örnek verecek olursak: -Kısa mesaj yoluyla hemşerilerimizin ölüm, kan araması, düğün, bayram vb. duyurularını paylaşıyoruz. - www.sorkunkasabasi.com ve www.sorkunder.com isimleri ile kurulmuş olan web sayfalarımız ile hemşerilerimize hizmet vermekteyiz. - Sosyal Medyada, yani facebook’ta “Sorkun Kasabası  Kalkınma Ve Dayanışma Derneği-SorkunDer” sayfamız ve “BOZKIR-SORKUN KASABASI” grubumuz beğeni ve ilgi ile takip edilmektedir. - Öncelikle Sorkun’da ikamet eden başarılı öğrencilerimize imkanlarımız dahilinde eğitim destek yardımı yapmaktayız. Ayrıca öğrencilere kitap, kırtasiye yardımları da yapmaktayız. - İlkokulumuza bilişim odası kurduk. - Muhtarlığımıza da bilgisayar, yazıcı ve donanımlarını hibe ettik. - Sorkun-Der yönetimi olarak resmi kurumlarla iletişime önem vermekteyiz. Halkımızın sorunlarının çözümüne yardımcı olmaktayız. . . Sorkun-Der yönetimi yedi yıldır çalışmalarını büyük bir özveri ile sürdürmektedir. Halkımız derneğine sahip çıkar, maddi ve manevi desteğini esirgemezse bizde Sorkun-Der olarak güzel ve hayırlı hizmetlerimize devam edeceğiz. Bayramlaşma etkinliğimizin yemeği, Erol Biçer adına varislerince karşılanmıştır. Allah kabul etsin. Erol Biçer amcamıza Allah’tan rahmet dileriz. Mekânı cennet olsun. Değerli hemşerilerim, Sorkun-Der Sorkun’lunun gönül şemsiyesidir. Destek verin, hep açık kalsın. Hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Bayramınız kutlu olsun. Sağlıklı ve mutlu kalın. SORKUN 26.06.2017 HÜSEYİN ÇETİN SORKUN-DER BAŞKANI

SORKUN’DA BAYRAMLAŞMA

0
SORKUN’DA BAYRAMLŞMALAR
Sorkun’da bayramlaşmalar mezarlıklara göre farklılıklar gösterir. Sorkun Mezarlığında sorkunlular, Heseli Mezarlığında heseliler, Kızılçal Mezarlığında da kızılçallılar, aşağı mahalleliler ve toplarlılar dua edip sıralanarak bayramlaşırlar. Sanki bir köy değilmiş de üç ayrı köymüş gibi.
Bir mezarlığın sakinleri diğer iki mezarlığın sakinleri ile bayramlaşma yapmamaktadır. Tabii ki bayramlaşmak isteyenler bayram süresince uygun gördükleri bir zamanda bire bir gidip bayramlaşıyorlar.
Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği (SorkunDer) köyümüzün tüm yerleşim yerlerindeki halkımızı bir araya getirip birbirlerini kucaklamalarına vesile olmak için Ramazan     Bayramlarının ikinci günü “Bayramlaşma Etkinliği” düzenlemektedir.
Bayramlaşma Etkinliği köyün idari merkezinin (Muhtarlığın) olduğu Tuzlada İlköğretim Okulunun bahçesinde yapılmaktadır.
Etkinlik genel bir Program içerisinde saat 10.oo-13.oo arasında yapılmaktadır. Dernek Başkanı açılış için halkı toplantı alanına davet eder. Vatanımız için şehit ve gazi olanların anısına bir dakikalık saygı duruşu yapılır; devamında istiklal marşı hep birlikte okunur.
Dernek başkanı konuşmasını yaptıktan sonra Cami hocalarımız kuran tilavetiyle birlikte etkinlik duasını yaparlar. Halkımız sıraya geçer birbirleriyle bayramlaşırlar. Son olarak da giderleri halkımız tarafından karşılanan bişi (yağlı ekmek), yemek (bu yıl Erol Biçer adına verilecek) ve çay ikram edilir.
SorkunDer Yönetimi olarak halkımızın birlik ve beraberliğine ufak bir katkı sağlayabiliyorsak ne mutlu bize.
SorkunDer, Sorkunlunun gönül şemsiyesidir.
Sahip çıkın, destek verin; hep açık kalsın.

Sorkun'da Bayram


Hazırlayan:Hüseyin Çetin SorkunDer Başkanı

SORKUN’DA ÇİLEK ÜRETİMİ

0

İsa Taşlı

Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği-SorkunDer olarak altı yıl önce çilek ürünün yetiştirilmesi için Bozkır İlçe Tarım Müdürlüğü ile ortak bir çalışma yapmıştık. Geçde olsa fikirlerimizin gerçekleşmesinden ötürü mutlu oldum.

İsa Taşlı kardeşim hayırlı olsun.
Bol bereketli kazançlarınız olsun.
Köylülerimize iyi bir örnek olmuşun.
Teşekkürler.Tebrik ederim.

Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği-SorkunDer olarak altı yıl önce çilek ürünün yetiştirilmesi için Bozkır İlçe Tarım Müdürlüğü ile ortak bir çalışma yapmıştık. Geçde olsa fikirlerimizin gerçekleşmesinden ötürü mutlu oldum.İsa Taşlı kardeşim hayırlı olsun. Bol bereketli kazançlarınız olsun.Köylülerimize iyi bir örnek olmuşun.Teşekkürler.Tebrik ederim.

Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı

http://sorkunder.com/ciftcilerin-ortak-calisma-toplantisi-yapildi.html


BAYRAMLAŞMA

0

Bayramlaşma

Duyuru:

Derneğimiz, 26.06.2017 Tarihinde

Ramazan Bayramının 2.günü (Pazartesi)

Sorkun’da İlköğretim Okulunun bahçesinde

Erol Biçer adına verilecek yemekli

“Bayramlaşma Etkinliği” yapacaktır.

Halkımıza önemle duyurulur.

Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği

(SorkunDer) Yönetim Kurulu

Go to Top