Archive for Aralık, 2019

GREGORYEN TAKVİMİ VE YENİ YIL

0

GREGORYEN TAKVİMİ VE YENİ YIL

YENİ YIL KUTLU OLSUN

Milad’ı tarih başlangıcı ve Dünya’nın Güneş etrafındaki dönüş süresi olan 365 gün 6 saatlik zamanı “1 yıl” olarak kabul eder. Türkiye dahil birçok ülke “Gregoryen Takvimi”ni kullanılır. 1 Ocak: Miladi takvime göre yılın ilk günüdür.

Bir hıristiyan bayramı olan ve İsa’nın doğuşunu kutlayan Noel’den tamamen ayrı olarak kutlanır. Ancak bazı ülkelerde Noel ve yılbaşı tatilleri birleştirilir. Sanılanın aksine ağaç süsleme ve hediyeleşme gibi aktiviteler yılbaşında değil, Noel’de gerçekleştirilir.

Bir müslümanın yılbaşında Hz. İsa’nın doğuşunu kutladığını ne duydum ne de gördüm. Yılbaşı; yapılanların, yapılamayanların ve de yapılacakların muhasebesinin yapıldığı bir gündür. Yılbaşında büyüklerin evlerinde toplanılır, yerli malı yiyecekleri içeren sofralar kurulurdu. Sofralar, patlamış mısırlar, leblebiler, günebakanlar, üzümler, incirler, cevizler, fındıklar, fıstıklar, iğdeler, renk renk meyveler, elmalar, portakallar, armutlar, ayvalar, narlar, yerelmaları, şalgamlar, havuçlar, muzlar ile donatılıyordu. Sanki “Yerli Malı Haftası” kutlanıyordu.

Köylerde ocak başlarında, sobaların diplerinde, seksenli yıllardan itibarende televizyon başlarında gülüş oynaş yer içerdik. Saat gece yarısı oniki olunca da hep birlikte hoşgeldin yeni yıl diye birbirimizi tebrik ederdik. Yaşlılarımız ömürlerinden bir yıl daha gitti diye hayıflanırlardı.

Çocuklar büyümenin hazzını yaşarlardı. Gençler de gelecek planları yaparlardı. Piyangosu olanlar da biletlerine bakardı. İkramiye çıkmazdı ama yine de heyecanla bakılırdı… Amorti çıkanlar da biletin parasını bari kurtardım diye sevinirdi.

Yılbaşı demek, dışarda bembeyaz, her tarafı saran karlı bir hava demekti. Yılbaşının finali  arabaşı içilerek yapılırdı. Annelerimiz, acılı dağ eriği ekşili arabaşı çorbası ve beceri isteyen hamurunu pişirir büyük siniye dökerler ve karda soğuturlardı. Sofra kurulur büyük sinideki hamurun ortası çorba tası konacak kadar oyularak sıcak çorba tası ortaya konulurdu. Ev halkı hep birlikte tekrar tekrar çalakaşık yerlerdi. Kaşığındaki hamuru çorbaya düşürene de bir dahaki yılbaşında arabaşı yapma cezası verilirdi.

Yeni yılın hepimize sağlık mutluluk huzur getirmesi dileğiyle bir dahaki sene tekrarını nasip etsin Allah’ım duasıyla yılbaşı buluşması bitirilirdi.

Bu güzellikleri, ailem ve akrabalarımla yaşam boyunca tekrar tekrar yaşamak isterim.

Sağlıcakla kalın gönül dostlarım.

Hüseyin Çetin

SorkunDer Başkanı

Konya, 31.12.2019

ARALIK/2019 AYLIK SÖYLEŞİ TOPLANTISI

0

ARALIK/2019 AYLIK SÖYLEŞİ TOPLANTISI

Sorkun Kasabası Kalkınma Ve Dayanışma Derneği/SorkunDer’in 2019 Yılının son
“Aylık Söyleşi Toplantısı”nı üyelerimizin büyük ilgisiyle  gerçekleştirdik.
Hemşehrilerimizle birlikte olmaktan çok mutlu olduk. İnsanlarımızın çok samimi bir şekilde hoş sohbet etmeleri  özlediğimiz bir durumdu. Meyve ve pasta ikramında bulunan üyelerimize teşekkür ederiz. Çay ve ikramların servis hizmetlerini yapan arkadaşlarımıza da ayrıca teşekkür ederiz. Ellerine sağlık.
Tüm hemşehrilerimizin yeni yılda umutlarının gerçek, mutluluklarının sonsuz olması dileğiyle yeni yıllarını kutlarız.
SORKUNDER YÖNETİM KURULU
Hazırlayan :Hüseyin Çetin SorkunDer Başkanı

ÇED RAPORU HAKKINDA

0

Sarıot Sulama Projesi

ÇED RAPORU HAKKINDA

İnşallah memleketimize ve köyümüze hayırlı olur. Ancak raporu okuduğumda bazı hususlar aklıma takıldı ve sizlerle paylaşmak istedim.
Raporda; ÇED sürecine Halkın katılımını sağlamak, yatırım hakkında bilgilendirmek, projeye ilişkin görüş ve önerilerini almak amacıyla; 06 Temmuz 2018 tarihinde, Sorkun Mahallesi Kahvehanesinde Halkın Katılımı Toplantısı gerçekleştirildiği ve proje ile ilgili bilgiler verilerek hem çevresel hem de sosyo-ekonomik açıdan meydana gelecek değişikliklerin belirtildiği yazmakta. Gerçekleştirilen toplantı sırasında yöre halkının, proje ile ilgili olumsuz düşüncesinin olmadığı gözlemlenmiştir diyerek sonuca bağlamaktadır.  (Rapor sayfa. 213-214)
* Öncelikle raporda Aygır Suyu ve Sarıot Gölü ilişkisi çok açık şekilde ortaya konulmasına rağmen baraj tamamlanınca Aygır Suyu’na ve dolayısıyla Çarşamba Çayı’na etkisi ne olacak tek kelime yazmıyor.
** Düdenlerin önüne set yapmak yeterli su tutulmasını sağlayacak mı? Toplanan su planlanan arazilerin sulanmasına yeterli olacak mı?
*** Baraj suyu ile sulanacak yerler içerisinde Sorkun yine yok. Herhalde mevcut ve kaç senedir bir türlü çalıştıramadığımız Damla Suyu yeterli görüldü.
**** Baraj dolgusu yapmak için Keklicek yaylası mera alanında 23,5 hektar (Pazar Boğazı büyüklüğünde) bir alanda taş ocağı açılacak ve kaya dolgu malzemesi alınacak. İnşallah proje tamamlanınca en kısa sürede eski haline getirilir. Öyle yazıyor ama zannetmem.

Hazırlayan: Mehmet Akgül/ SorkunDer Yönetim Kurulu Üyesi

Go to Top