Archive for Ağustos, 2020

30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

0

30 Ağustos Zafer Bayramı

“Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” anlayışı, Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün sevk ve idaresiyle Kurtuluş Savaşı’nın Finali Dumlupınar Başkomutanlık Meydan Muharebesi zaferle sonuçlanmış ve Türk Milleti’nin varlığı tüm dünyada kabul görmüştür.

Bu toprakları bize vatan yapan, Büyük Selçuklu Hükümdarı Alparslan’ı, İstanbul’u Fetheden Fatih Sultan Mehmet’i ve Sevr Antlaşması’na göre Osmanlı İmparatorluğu’nun paylaşılmasına karşı gelip Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve ayrıca vatan uğruna can ve mallarını kaybeden tüm geçmişlerimize minnettarım; ruhları şad olsun.

Vatan ortak paydasında, kederde, tasada kıvançta, Türk Milletinin yurttaşı olanların;

30 Ağustos Zafer bayramımız kutlu olsun.

Hüseyin Çetin

SorkunDer Başkanı

26 AĞUSTOS ZAFER HAFTASI

0

30 AĞUSTOS'UN ANLAM VE ÖNEMİ

Zafer Bayramı, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz'u anmak için Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde her yıl 30 Ağustos günü kutlanan ulusal bayramıdır.

Atatürk'ün başkomutanlığında yapıldığı için Başkomutanlık Meydan Muharebesi adıyla da bilinen Büyük Taarruz'un başarıyla sonuçlanmasından sonra Yunan orduları İzmir'e kadar takip edilmiş; 9 Eylül 1922'de İzmir'in kurtarılmasıyla Türk toprakları Yunan işgalinden kurtulmuştur. İşgal birliklerinin ülke sınırlarını terk etmesi daha sonra gerçekleşse de, 30 Ağustos sembolik olarak ülke topraklarının geri alındığı günü temsil eder. İlk kez 1924 yılında Afyon'da Başkumandan Zaferi adıyla kutlanan 30 Ağustos günü, Türkiye'de 1926'dan itibaren Zafer Bayramı olarak kutlanmaktadır.

KÖYÜM SORKUN

0

Celal Ünal

Köyümüz Sorkun

“Ben köyümü özledim”

Geçmişe özlem duyanlar hep “bir zamanlar “ diye. başlarlar söze .

Ben böyle başlamayacağım .Ve   kestirmeden  gireceğim konuya .Ben köyümü özledim.

Komşulukların akrabalıkların daha sıcak olduğu,pınardan  çıkan sularının köyün  çıkışına kadar tertemiz kaldığı  ve içildiği .Hatta balık yetiştiği.Acıyı sevinci içten ve samimi paylaşıldığı  köyümü özledim ben .

Başlığı görünce garipsediniz değil mi  Sorkun 1995 de kasaba oldu  nereden çıktı bu köy diye.

Başlık belki size garip geldi   ama yazımı okuyunca  ne demek istediğimi anlamakta güçlük çekmeyeceksiniz Köyümüzün   kasaba olacağını duyduğumuz zaman  çok heyecanlanmıştık.Çünkü   köyün  az çok mürekkep yalamış gençleri olarak   kasabanın ne demek olduğunu biliyorduk.Her ne kadar  kasaba yıllardır kullanmışlıktan mı yoksa alışılmışlıktan mı  köy kadar sıcak gelmese de bir başka  coşku bir başka ruh hali  içimizi sarmıştı. Ancak daha başkanlık seçimleri başlar başlamaz  kasaba olmanın bizim köyümüze göre bir iş olmadığını , hizmet için kasaba olmaya  gerek olmadığını anlamıştık ama iş  işten geçmişti.Ve keşkelerin   bini bin para oldu  dillerimizde.Politikanın insanlar arasına nifak ve fitne   sokma  yönü bizim   güzel köyümüzde de görevini   çok güzel ifa etti.Ve insanlar bir birine düşman oldular.Komşuluk akrabalık ilişkilerinin   yerini  çıkar ilişkileri  aldı. Çok yakın akrabalar bile  farklı  kişileri desteklediği için   yolda birbirini görünce yollarını değiştirdiler.

Oysa  kasaba demek  büyümek gelişmek   ,hizmet demek  değimliydi. Birlikte el ele  ileriye yürümek   çocuklarımıza daha aydınlık bir gelecek bırakmak değimliydi.Biz böyle biliyorduk , bildiğimizin doğru olduğuna inanıyorduk.

Gerçi  yeterli olmasa da , bir takım gelişmeler, bir takım hizmetler olmadı değil.İlköğretim okulu  yapıldı ,evlere su geldi,  kanalizasyon çalışmaları başladı ve köyümüzün mezarlıkları düzenlendi pardon bakın yine köyümüz dedim .Başta da belirttiğim gibi  daha sıcak geliyor daha içten geliyor sanırım  bu yüzden kasaba demek içimden gelmiyor.

Yapılan çalışmaları  hizmetleri görmezden gelmek inkar etmek   akıl sahibi bir insana yakışmaz.Ama şurası bir gerçek ki   ayrılıklar ,kamplaşmalar  sizin mahallenin muhtarı bizim mahallenin  muhtarından öte  gitmiştir.

Kısacası tahribat  büyük olmuştur.Birlik ve beraberliğe  ekmek gibi su gibi  muhtaçken. Bir  birimize düştük.

Kısa zamanda bu ayrılık ve nifak tohumlarının temizlenmesi  lazım aksi taktirde  yüz yıl değil yüz asır geçse bile bu kaplumbağa hızında ilerlemeden bir adım ileriye gidemeyiz.Gelecekte çocuklarımız bizi rahmetle değil lanetle anarlar.Peygamberimiz(sav) “Birlikte rahmet,ayrılıkta azap vardır.”buyurmuştur.Rahmete  kavuşmak varken , bu  azaba koşmak neden ? Umarım kısa zamanda kasaba olmanın , köyün adını kasaba  yapmakla olmadığını anlar  birbirimize kenetlenir , kasaba olmanın  haklı gururunu yaşarız .Ve içimizdeki çalışkan başarılı insanlarımız sayesinde  kasabamız,  ülkemizde hatta  Avrupa ülkelerinde    tanınan bir kasaba olur.Bu arada derneğimizin kurulmuş olması   birlik ve beraberlik yönünde atılmış önemli bir adımdır.   Derneğin kuruluşunda emeği geçenlere   başta dernek başkanımız  Hüseyin Çetin’e  teşekkürü bir borç bilirim.Derneğimizin   yaşatılması ve uzun soluklu olması için yardımlarımızı esirgemeyelim.Kim kasabamız için  Allah rızasını gözeterek bir çivi çaktıysa Allah(c.c) ondan razı olsun.
En içten saygı ve selamlarımla.

Celâl ÜNAL

Emekli Öğretmen

BOZKIR BELEDİYE BAŞKANLIĞI’NA ZİYARET

0

Hasan Gökseki/Sorkun Muhtarı, Sadettin Saygı/Bozkır Belediye Başkanı, Hüseyin Çetin/SorkunDer Başkanı

Bozkır Belediye Başkanı Sadettin Saygı’yı ziyaret etmek üzere saat 10.00 sularında Sorkun Mahalle Muhtarımız Hasan Gökseki ile SorkunDer Başkanı Hüseyin Çetin maskeli bir vaziyette Belediye Binası girişinde dezenfektan kabininden geçtik.

Başkanlık Odası girişinde Belediye Başkan Yardımcısı Ali Koyuncu ve sekreteri Emre Akgül bizi karşıladı. Başkan gelmek üzere deyip oturmak için bize yer gösterdiler. Az sonra da Başkan Sadettin Saygı geldi. Maskeli bir vaziyette mesafeyi de koruyarak samimi güler yüzüyle hoşgeldiniz deyip bizleri makamına davet etti. Sorkun Mahallesi Muhtarı Hasan Gökseki ve Sorkun Kasabası Kalkınma Ve Dayanışma Derneği/SorkunDer Yönetim Kurulu adına Dernek Başkanı Hüseyin Çetin; Sadettin Saygı’yı Bozkır Bozkır Belediye Başkanlığı’na seçilmesinden ötürü tebrik ettik. Bozkır’a ve çevresine yapılacak hayırlı güzel işlere vesile olması temennisinde bulunduk. Kendisi de “Allah mahcup etmesin. Elimden geldiğince Ali Koyuncu Başkan Yardımcım ve çalışanlarımızla gece gündüz çalışıyoruz; dedi.” Biz de Sorkun Heyeti olarak Köyümüzün Mahallemizin altyapı ve diğer ihtiyaçlarını dile getirdik. “Başkan da bazı işlerin yapılmamış olması belediye olarak kendi engelimiz olmuş. Göreve geldiğimiz zamanda bütçe yetersizliği ile karşılaştık. Bir de üzerine salgın hastalık geldi. Yapılabilecek bir çok işi ya yavaşlattı ya da durdurdu. Çok sabrettiniz biliyorum ama biraz daha sabredin. Söz verdiğimiz tüm işleri mutlaka yapacağız; dedi.”

Samimi sıcak bir dostluk ortamı içinde bilgi alışverişinde bulunduk.

Geleneksel misafirperverliğimizi bize en iyi şekilde uyguladı. Çayımızı içip hoş sohbet ettik.

Sorkun Kasabası Kalkınma Ve Dayanışma Derneği ve Sorkun Mahalle Muhtarlığı olarak; Bozkır Belediye Başkanlığı’nı ziyaret etmemizin anısına Bozkır’ımızı simgeleyen figürleri içeren bir plaket takdim etti. Birlikte resim çektirdik.

Bu nazik davranışından dolayı kendisine ve ekibine çok teşekkür ederiz.

Hüseyin Çetin

SorkunDer Başkan

Go to Top