Archive for Aralık, 2020

YENİ YIL VE YILBAŞI

0

Hüseyin Çetin
Hüseyin Çetin

YENİ YIL VE YILBAŞI


Her yılbaşı/sene sonu geldiğinde yılbaşı kutlaması yapılırdı yapılmazdı tartışması yapıla gelir. Dilimin döndüğünce yeni yıl ve yılbaşı ayırdımını ifade etmeye çalışacağım.


Miladi yıl takvim yada Gregoryen takvim:Jüliyen takvimin yerine Papa XIII.Gregoryen tarafından yaptırılan takvimdir.


Miladi tarih başlangıcı ve Dünya’nın Güneş etrafındaki dönüş süresi 365 gün 6 saatlik bir zamanı “bir yıl” olarak kabul eder.


Dünya’da birçok devlet tarafından da kullanılan miladi takvim, senede 10,8 saniye hata oranıyla en güvenilir ve hassas takvimdir.


Osmanlı İmparatorluğu döneminde, önce Hicri takvim, sonrada 1 Mart yılbaşı kabul eden Mali Takvim kullanılmıştır. 26 Aralık 1925 Tarihinde kabul edilen kanunla 1 Ocak 1926′dan başlayarak Gregoryen takvim benimsendi. 1 Mart mali/bütçe yılbaşı olarak 1982 yılına kadar devam etmiştir. Bu tarihten itibaren Türkiye’de de takvim yılı ve bütçe yılı 1 Ocak olarak uygulanmaya başlanmıştır.


Hıristiyanlar, bayramlarının ve yılbaşının bir araya gelmemesi için uğraş vermişler. Katolikler, Hz.İsa Peygamber’in doğum gününü 25 Aralık olarak, dirilişini de 25 Mart olarak kabul etmişler.

Bu nedenle Hristiyanlar, 25 Aralık’ta Hz. İsa’nın doğum gününü noel, 25 Mart da ise Hz. İsa’nın dirilişini paskalya yortusu/kutsal günleri olarak kutlamaktadırlar.

Ama, hıristiyanların çoğunluğu alış verişleri de içine katarak pratik olarak 25 Aralık Noel gününü yılbaşı 1 Ocak’ı birleştirerek kutlarlar.


Bu açıklamalardan sonra gelelim kendimize yani müslümanlara:

İlk Peygamber Hz.Adem Aleyhisselâmdan son Peygamberimiz Hz.Muhammed Aleyhisselam dahil hepsine Allah’ın elçileri ve insanlığın rehberleri oldukları için kendilerine dua ederiz.


Ama, biz müslümanlar, Hz.İsa’nın doğum gününü çeşitli etkinliklerle anıp kutlamayız. Müslüman olup da kutlayan varsa ben bilmiyorum; aklım erdi ereli. Kendi ailemde de bugüne kadar herhangi bir noel etkinliği olmamıştır. Ve de olmayacaktır da. Genelde yılbaşı günlerinde aile içi toplantılar düzenlenirdi.


Çocuklar büyüdüğü için sevinirlerdi. Yaşlılar ise ihtiyarlamanın verdiği bir hüzünle geçmişin muhasebesini yaparak geleceğe ait esprilerini paylaşırlardı.


Tabii ki kış ayı olduğu için geleneksel arabaşı çorbamız hamuru ile sıcak sıcak içilirdi. Hatta içerken hamurunu çorbanın içine düşüren büyüklere başka bir gün içilmek üzere arabaşı yapma cezası verilirdi.


Son yıllarda ülkemizin etnik ve dini yapısı dikkate alınmadan cepheleştiren ifadeler kendilerini bilmezler tarafından yazılıp çizilmektedir. İnsanlarımız arasına  bilerek veya bilmeyerek ayrıştırıcı ifadelerle fitne sokmak isteyenlere fırsat vermeyelim.


Bu yıl ise tüm dünya devletleri salgın hastalıkla/corona virüsü ile mücadele etmektedir. Bu virüsü tedavi edecek bir ilaç da henüz bulunamadı. Bari aşı çalışmaları eski zamanlara oranla daha kısa sürede yapıldı. Emeği geçenlere teşekkür eder, gönül borcum olduğunu ifade etmek isterim.

Toplumsal sağlık tedbirlerine öncelikle uyalım. Aşımızı yaptıralım. Tüm dünya bu illetten kısa sürede kurtulur; inşallah! . . .


Sağlık çalışanlarımızın özverili çalışmalarına rağmen birçok insanımızı kaybettik. Test sonuçları can kayıplarımızın 2021 yılında da devam edeceğini göstermektedir.

Sağlık çalışanlarımıza da sağlık, sabır ve başarılar diliyorum.


Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.


2020 yılını, karantina günleriyle ve çeşitli  sıkıntılarla bitirdik. Bu sıkıntılardan kendimize bir ders çıkaralım.

Geçmiş yılların da muhasebesini yapalım. Geleceğe ait hayallerimizi ve umutlarımızı yenileyelim. Takdiri Allah’a bırakalım.


Bu duygu ve düşüncelerimle birlikte;

Miladi 2021. yeni yılımızın, salgın hastalıklardan kurtulduğumuz, güzel hayallerimizin ve umutlarımızın gerçekleşeceği bir yıl olması dileğiyle;

tüm gönül dostu hemşerilerimizin yeni yılını kutlar esenlikler dilerim.


Hüseyin Çetin

SorkunDer Yönetim KuruluBaşkanı


tn

GÖNÜL ŞEMSİYEMİZ SORKUNDER

0
SORKUNDERSorkunDer

SorkunDer

GÖNÜL ŞEMSİYEMİZ SORKUNDER

Değerli Hemşerilerimiz,
Ömrü olana bir yıl bitti. Bir yenisi geldi.
Geldi gelmesine de sıkıntılı geldi.
Tüm dünya devletleri salgın hastalıkla mücadele etmekte. Corona virüsünü tedavi edecek bir ilaç da henüz yapılamadı. Bari aşı çalışmaları eski zamanlara daha kısa sürede yapıldı. Tüm dünya bu illetten kısa sürede kurtulur; inşallah. Salgın hastalık nedeniyle yıllık Söyleşi Toplantılarımızı da Şubat/2020 ayından beri yapamıyoruz.
Salgın hastalığın seyrine bakılırsa yakın zamanda da  bir araya gelemiyeceğimizi gösteriyor.
SorkunDer, sorkunkuların gönül şemsiyesidir. Gönüllülük esasına göre çalışmaktadır.
Derneğimiz, hemşehri dayanışmasını artırmak, Sorkun ve sorkunlunun haklarını savunmak, kültürel faaliyetleri geliştirmek ve katkı vermek gibi amaçları gerçekleştirmek için kurulmuştur.
Derneğimizi kuran üyelerimize, halen dernek üyeliğini sürdüren değerli üyelerimize, özveriyle çalışan dernek yönetim kuruluna ve SorkunDer’i her vakit  maddi manevi olarak destekleyen değerli hemşehrilerimize canı gönülden teşekkür ederiz.
Birbirini seven kimseler her zaman birlikte olma mutluluğunu ve huzurunu içlerinde hissederler. Birbirini düşünürler. Sevgilerinin bitmemesi için ne gerekiyorsa yaparlar. Her zaman hatırda tutulan bir sevgi ile bağlı bulunan kimseler birbirini unutmaz ve bir sevgi çemberi içinde yaşarlar. Gönülden gönüle  köprüler kurarlar.
SorkunDer Yönetimi olarak; bu sevgi ve gönül çemberimizi daha da genişletmek ve gönül köprülerinin kurulmasına vesile olmak en büyük amacımızdır.
Her yeni yılda, yeni umutlar, yeni hayaller, yeni temenniler gibi halis duygularımızı paylaşırız. 2020 yılı içinde aynı duyguları paylaşmıştık. Ama, hesapta olmayan bütün dünyayı saran salgın hastalık/corona virüsü milletimizi de fazlasıyla etkilemiştir. Güzel dileklerimizin bir çoğunun gerçekleşmesini engellemiştir.
Gerek covid salgını hastalığı nedeniyle  gerekse vadesiyle hayatını kaybeden hemşerilerimize, Allah’tan rahmet, ailelerine, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz.
Yeni yıl/2021 için de geçmiş yılların bir muhasebesini yaparak yeni yıl planlamalarımızı ona göre yapalım. Güzel hayallerimizi paylaşalım.
“Akşam olur, gün eskir,
Aylar geçer, yıllar eskir,
Eskimeyen bir kaç şey varsa hayata dair,
Biri YARIN, biri UMUT, biri SEVGİ’dir.…”
Bu duygu ve düşüncelerimizle birlikte;
2021. yeni yılımızın, salgın hastalıklardan kurulduğumuz ve de güzel hayallerimizin gerçekleşeceği bir yıl olması dileğiyle; tüm gönül dostu hemşerilerimizin yeni yılını kutlar esenlikler dilerim.
Sağlıcakla kalın, sevgiyle kalın, mutlu ve huzurlu kalın.
Hüseyin Çetin
SorkunDer Yönetim Kurulu Başkanı

KÖYÜNÜ UNUTMA

0

SORKUNDER

KÖYÜNÜ UNUTMA!

Sorkun Köyü, suyun bol olduğu alanlardaki dağınık köy yerleşmelerine örnek tipik bir köydür.
Köyün girişi itibariyle, Bavlas, Sorkun,Tuzla, Heseli, Kızılçalı, Toplar, Çolaklar, Çelmeliler ve Kozlu  yerleşim yerlerinden oluşmaktadır.
Halk, her yerleşim yerini adına göre mahalle olarak isimlendirmiştir.
Toplar Mahallesi, Heseli Mahallesi gibi.
Köyümüz, 1996 yılında belde belediyesi oldukduktan sonra Güney ve Çarşamba adında iki mahalle oluşturulmuştur.
Böylece Sorkun Köyü, yerel yönetim birimleri arasında Sorkun Kasabası olarak yerini almıştır. Son olarak Büyükşehir Yasası çıktıktan (Resmi Gazete,6 Aralık 2012 Tarih ve 28489 Sayılı) sonra beldemiz Köyümüz, büyük şehre bağlı Bozkır’ın Sorkun Mahallesi olmuştur.
1960 yıllarda Bozkır/İlçeye indiğimizde
alış veriş yaptığımız esnaflar samimiyeti sağlamak için hangi köylüsün diye sorarlardı. Biz de falan köylüyüz derdik.
İşte ben o köylüyüm/Sorkun Köylüyüm.
Belde olunca idari yapıda bir yükseliş oldu. Ama yeterli nüfus olmayınca yeterince gelişme de olmamış.
Büyükşehir Yasasıyla idari birim olarak; beldemiz elimizden gittiği gibi köyümüz de elimizden gitmiş mahalle statüsüne geçmiştir.
Sorkun’un idari yapısı mahalle olsa da biz köylüyüz köylü kalacağız!
SorkunDer olarak; yukarıda belirttiğimiz Çarşamba/Uluçayın etrafında oluşan 9 mahalleye 10 yıldır gönül köprüleri kurmaya çalışıyoruz.
Hacı Bektaş Veli’in dediği gibi,
“Bir olalım, iri olalım, diri olalım.”
Değerli Sorkunlular, sağlıcakla sevgiyle kalın.
Hüseyin Çetin, SorkunDer Başkanı
Go to Top