Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı

Yurdumuzun çeşitli illerine iş aş ekmek sağlamak amacıyla dağılmış hemşerilerimiz, Sorkun Kasabasına, büyükşehir yasasından sonra Sorkun Mahallesine, eski haliyle yani Sorkun Köyümüzün özlemiyle yaşamaktadırlar. Biz de Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği olarak: Sorkun’a gönül vermiş insanlarımızın anılarını hatırlamaları ve canlı tutmaları için ‘’’birlik beraberlik ve dayanışma şemsiyesi’’ SorkunDer’i açtık. Kuruluş tarihimiz 09 Haziran 2010 tarihinden bu yana dernek tüzüğümüz doğrultusunda, olanaklarımız elverdiğince çalışmalarımızı büyük bir özveri içerisinde sürdürmeye çalışmaktayız. Ekonomik zorluklar nedeniyle derneğimize ait kiralık dairemizi kapattık. 2015 yılından itibaren Bozkır ve Çevresi Dernekleri Federasyonunun Konya merkezde (İhsaniye Mahallesi İnceminare Sokak Nu:29/1 Selçuklu/Konya)adres inde faaliyet göstermekteyiz.

Konya merkezde ikamet eden hemşehrilerimizin özellikle de üyelerimizin derneklerine sahip çıkmalarını istiyoruz. Dernek Yönetimi olarak beş yıldır düzenli olarak her ayın son Pazar günü söyleşi toplantıları düzenlemekteyiz. Duyurularımızı da SMS ile duyurmaktayız. Birlik, beraberlik ve dayanışmamızı artırabilmemiz için öncelikle cemiyet insanı olmamız gerektiğinin bilincinde olmalıyız.
Gelin birlikte olalım. Birbirimizle iletişim kuralım. Dernek Yöneticileri kimdir. Ne yapıyorlar. Ne yapmak istiyorlar. Öğrenebilir, öneri ve görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Dayanışmamızın, paylaşmamızın güzel örneklerinden biri olan ‘’Yayla Şenlikleri’’ni gerekli bütçeleri temin edemediğimizden bir süre ara vermek zorunda kaldık. Bunun yerine elimizdeki kısıtlı imkanlarla Sorkun İlk Öğretim Okulu’nun bilişim odasını kurduk.(4 Ad Bilgisayar, 1 Ad Yazıcı ve donanımları) Yine Sorkun Mahalle Muhtarlığımızın bilgisayar, yazıcı ve diğer donanımlarını temin ettik. İhtiyaç sahibi öğrencilere kırtasiye yardımı yaptık. Köy camilerinin tamiratlarına katkı verdik.

Bu yıl yapmayı düşündüğümüz etkinlik: Sorkun Muhtarlığı-Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği (Sorkunder) işbirliği ile Ramazan Bayramının 2. günü Sorkun İlk Okul’unun Bahçesinde hemşehrilerimizle tanışma, geçmişlerimize Kuran okunması, bişi (yağlı bittik) ve çay İkramı yapılması düşünülmütür. (https://www.facebook.com/events/upcoming)

SorkunDer’in Sorkun ile ilgili çalışmalarını: , SORKUNDER « Konya-Bozkır Sorkun Kasabası Derneği, https://www.facebook.com/Sorkunder2010, https://www.facebook.com/groups/380442465361652/, adreslerinden izleyebilir, paylaşabilirsiniz. Öneri ve görüşlerinizi sorku-der@hotmail.com.tr e-posta adresimize yazarak çalışmalarımıza katkı sağlayabilirsiniz.

SorkunDer, sorkunlunun gönül şemsiyesidir. Gönül dostu tüm sorkunluları bu şemsiyenin altında toplanmaya davet ediyorum.

Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı