Hüseyin Çetin-SorkunDer BaşkanıBayram ve Siyaset

Bayramlar, milletleri oluşturan yurttaşların haslet duydukları, birlik-beraberlik, kardeşlik, dostluk bağlarını geliştirdiği; coşku içinde yaşattığı vazgeçilmez kutsal günlerdir.

Allah herkese tüm bayramları ağız tadında sevdikleriyle kutlamayı nasip etsin.

Ülkemiz, son aylarda yine uluslararası bir fitne ateşiyle yakılmak istenmektedir. Yine onlarca şehit verdik. Acımız çok büyük. Hep vatan sağ olsun dedik. Artık vatandaşlarımızın da kirli bir savaşta şehit olmasını istemiyoruz.

Siyasilerimiz size sesleniyorum: ‘’Siyaset toplumu yönetme sanatıdır.’’ Siyaset, ticaret çıkar hırsıyla yurttaşları ayrıştıran ötekileştiren bir anlayışla yapılmaz. Yurttaşları millet çatısı altında birleştirmek için yapılır. Siyasi iktidar, yurttaşların hukukunun korunduğu toplumlarda özgür seçimlerle el değiştirir. Özellikle yöremiz siyasetçilerinin, bu konularda halkımıza rehberlik etmesini istiyorum.

Bu bayram, seçim döneminin içinde kalan bir bayram olacak. Birbirimizin siyasi düşüncelerine tahammül gösterelim. Bizim siyasilerimizin bir kısmı bugün ak dediğine yarın rahatlıkla kara diyebilmektedir. Yurttaş olarak biz, bu farklılıkları görebilmekteyiz. Onun için bu bayramda çıkar amaçlı siyaset yapmayalım. Yapanlara da izin vermeyelim. Sevdiklerimizle olan ilişkilerimiz zarar görebilir. Siyasiler ise gülüş oynaş kendi yollarına devam edebilirler.

Bu bayramı, seçime kurban etmeyelim.

Yurttaşlar olarak ‘’TÜRKİYE’’  Türk Milleti’nindir; diyelim. Güzelliklerimizi ve acılarımızı hep birlikte paylaşalım.

Birlik ve beraberlik içinde halkımızı ve devletimizi sonsuza dek yaşatmamız dileğiyle; tüm yurttaşlarımızın kurban bayramını canı gönülden kutlarım.

Konya, 22.09.2015

Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı