Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı

CUMHURİYETİMİZ DOKSAN YAŞINDA
Türk Devletlerinin sonuncusu Osmanlı Devleti 1. Dünya Savaşına katılmış (29 Ekim,1914) Dört yıl süren savaşta birçok başarılardan başka en büyüğü Çanakkale zaferini kazanmış. Müttefikleri 1. Dünya Savaşını kaybettiği için Osmanlı Devleti de yenilgiye uğrayanlardan oldu.
Sevr antlaşmasıyla Osmanlı Devleti (son Türk Devleti) tarihten silinmek istenmiştir.
Ancak, Türk Milletinin azmi ve kararıyla Mustafa Kemal’in önderliğinde Kurtuluş savaşı kazanıldı. Sevr’de antlaşmasıyla yok olma noktasına getirilen Osmanlı Devletinin Yerine Dünyanın tanıdığı Lozan antlaşmasıyla Yeni Türk Devleti dünya devletleri arasındaki yerini aldı.
Aslında, 29 Ekim 1914 başlayan savaş; 29 Ekim 1923 de Cumhuriyetin ilan edilmesiyle son buldu.
Padişahlıktan sonra kurduğumuz Cumhuriyete (halkın yönetimine) Türk Milletinin yurttaşları olarak sahip çıktık.
Önlemeye gücümüzün yetmediği doğal afetlerde olsun, terör olaylarındaki kayıplarımızda olsun acılarımızı, en kuvvetli yardımlaşma duygularımızla paylaşmasını biliriz; Türk Halkı olarak. Yeter ki Türkiye Cumhuriyetini sonsuza kadar yaşatalım.

Milli Bayramlar, yurtaşları millet topluluğu haline getiren kazanımlarındandır. Birilik, beraberlik ve dayanışma duygularıyla Demokratik Cumhuriyete sahip çıkılması ümidiyle; Türkiye Cumhuriyetimizin 90. yılında, Sorkunluların ve yurttaşlarımızın,Cumhuriyet Bayramlarını içtenlikle kutlar; esenlikler dilerim.29 Ekim,2013

Hüseyin Çetin, Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı