Değişim

“Değişim Sizinle Başlar

Her birey doğduktan sonra yaşadığı çevrede farklı ortamlarda farklı sosyal ilişkileri sonucu öğrenir ve öğrendiklerinin sonucu düsünce ve davranışlarında değişikilik olur. Diğer bir ifadeyle değişim öğrenmeyle olur.
Siz, çevrenizde iletişim kurduğunuz nesnelerden (kitaplar, insanlar, hayvanlar, sanat, eğitim, doğa gibi) farkında yada farkında olmadan sürekli etkilenerek öğrenirsiniz. Çevrenizdekiler de sizden etkilenirler. Bu anlamda öğrenme karşılıklıdır. Bu durumu daha iyi algılayabilmeniz için kendi kendinize şu soruyu sorun; Eğer bir ormanda tek başına yaşasaydım, şimdiki öğrendiklerimi öğrenebilir miydim?
Diğer insanlar üzerinde etki yaratıp, onların pozitif yönde değişmesini ancak doğru bilgiye sahipseniz ve bu bilgiyi davranışlarınıza yansıtabiliyorsanız gerçekleştirebilirsiniz. Nasıl? Doğru bilgi; size daha doğru kararlar vermenizi,  daha doğru çözümler üretmenizi, sorunların nedenlerini daha iyi anlamanızı, iletişimi daha iyi kurmanızı, kaşınızdaki insanları dinlemeyi ve onlarla empati kurmanızı öğretir.
Doğru bilgiye sahip olmanın diğer önemli bir faydası hemen suçlama moduna girmeden sorunun/konunun nedenlerini araştırmanızı ve anlamanızı öğretir.Bilginiz sayesindeki yapıcı, dinleyen, araştıran, mantıklı ve empati kuran davranışlarınız insanlar üzerinde daha kolay etki yaratır. Bu etkinin gücü ile insanların sizden yeni şeyler öğrenlerine katkı sağlarsınız.
Çevrenizdeki insanların size göre normal ‘olmayan’ davranışlarına kızmadan onların nedenini öğrenmeye çalışın. Öfke ve kızgınlık sizi gerer ve daha çok strese sürükler. İnsanlara (özellikle çocuklara, yaşlılara ve kadınlara) karşı şiddet, öfke ve tehdit kullanarak değişmeleri için etki yaratmak aradaki güvenin, sevginin ve saygının zayıflamasına neden olacağı için, insanların kendi içine kapanmasına ve kendisine olan öz güveninin eksilmesine neden olabilir.
Etrafınıza baktığınızda daha çok bağıranların, öfkeyi, intikamı, kini ve nefreti bir çözüm olarak görenlerin doğru bilgiden yoksun, cahiller olduğunu çok kolay fark edebilirsiniz. Bu insanlar komşunuz, mahallenin muhtarı, belediye başkanı yada devlet başkanı olabilirler, çünkü doğru bilgiye sahip olmak ne kalıtsaldır nede mirastır.
Doğru bilgiye sahip olmak sürekli öğrenmeyi gerektiren bir anlayıştır. Öncelikle bu anlayışa inanmanız gerekiyor. Farklı insanlarla tanışarak, çeşitli/farklı kitaplar, gazeteler, dergiler okuyarak, bilginizi sorgulayarak, seyahat ederek, tiyatro ve sinemaya giderek, dinleyerek, sanatla ilgilenerek, bir müzik aleti çalarak, yeni alışkanlıklar edinerek, sosyal ilişkilerinize ve sağlığınıza zarar veren alışkanlıklarınızı bırakarak kendinizi sürekli doğru bilgi ile donatabilirsiniz, yaşamınızda sürekli olumlu değişikliklere neden olabilirsiniz.
Doğru bilgi sağlıklı ve istikrarlı bir kişiliğin meydana gelmesi için temel bir nedendir. UNUTMAYIN! Aynı şeyileri yaparsınız ayni şekilde düşünmeye ve davranmaya devam edersiniz.”
CanAliCalhann