Kahramanlarımız

Terör olaylarında şehit düşen Sorkunlu şehitlerimiz.

Allah rahmet eyleye. Ruhları şad olsun.

===========================================

“CENNET BOZKIR’IN YA ALTINDADIR, YA DA ÜSTÜNDE”

Mayıs ayı içerisinde aslen Bozkır-Sorkun kasabasından olup, Konya İli, Meram İlçesi, Aydoğdu Mahallesinde perdecilik yapan hemşerimiz Zeki BİÇER’i ziyaret ettiğimde, Konya Şehitliğinde Sorkunlu bir şehidin bulunduğunu, adının da Vedat ERDOĞAN olduğunu söylemesi üzerine, soluğu Konya Şehitliğinde aldım. Oysa Konya Şehitliğine birçok kez gitmiştim. Bu sefer daha farklı bir duyguyla gittim.

Şehit Plt.Yzb.Vedat Erdoğan'ın Konya Şehitliğindeki Mezarı

Konya Şehitliği, Şehit Vedat ERDOĞAN Mezarı.

Konya Şehitliğinde şehitlerin mezarları şehadet yıllarına göre sıralanmıştı. Biraz aradıktan sonra Garnizon Komutanlığı tarafından şehitliğin bakımı için görevlendirilen askerden yardım istedim. Asker, bilgisayardan bakmaya gittiğinde kendi çabamla mezarı buldum. Hayat hikâyesi bana çok ilginç gelmişti. Zeki BİÇER’in anlatımına göre; Kıbrıs Türklerinin,  Rumlar tarafından zulme uğradığı 1960’lı yıllarda Türk Hava Kuvvetlerine ait Savaş Uçaklarının Kıbrıs üzerinde yaptığı ilk harekâtta görev aldığını,  görev icabı bombardıman yapmadan döndüğünü, bunun da çok zoruna gittiğini, şehit Vedat ERDOĞAN babasına ve akrabalarına anlatmıştı.

Konya Şehitliği

Zeki BİÇER abimize, “şehidimizin bir yakınına nasıl ulaşabilirim?” dedim. O da bana gerekli araştırmayı yapacağını, Vedat ERDOĞAN’ın eşinin hayatta olduğunu ve onunla iletişime geçebileceğimi bildirdi.

Zeki BİÇER aradan birkaç gün geçtikten sonra şehit Vedat ERDOĞAN’ın eşinin kardeşinin cep telefonunu bana verdi. Bende kendimi tanıttım ve durumu kısaca hanımefendiye ilettim. Hanımefendi sağ olsun yakınlarına haber vermiş.

Birkaç gün geçtikten sonra İstanbul’dan sabit bir numaradan cep telefonumu arayan Emekli Hava Kurmay Albay Okan ERDOĞAN, Şehit Hava Pilot Vedat ERDOĞAN’ın kardeşi olduğunu, neden aradağımı sordu.  Ben de kısaca durumu arz ettikten sonra, Şehit Vedat ERDOĞAN’ın biri erkek ikisi kız üç çocuğunun olduğunu, kızlarının birinin Profesör, birisinin Uzman Doktor, oğlunun ise Kamil Koç Firmasının Genel Müdürü olduğunu söyledi.

Şehit Hv. Plt.Yzb. Vedat ERDOĞAN

Bozkır aşığı bir şehidimizin izinden giderken bilmediğimiz,  farkında olmadığımız birçok değerin bulunduğu gerçeğiyle bir kez daha yüzleşmiştim. Türkiye’nin ilk 500 firması arasına giren bir firmayı yöneten bir hemşerimizin bulunduğunu öğrenmekten çok mutlu oldum. Şehidimizin üç çocuğunun da vatana millete faydalı evlatlar olarak yetişmeleri ve bizim bunlardan haberimizin olmaması biraz burukluk yaratsa da, geç de olsa onların farkına varmaktan gurur duydum.

Kemal ERDOĞAN (Kamil Koç Genel Müdürü)


Kemal ERDOĞAN (Kamil Koç Genel Müdürü)

Biz Bozkırlıların “Bozkırlı” olmaktan başka bir sermayemiz yok. Atalarımız bize uçsuz bucaksız arsa, fabrika ve sermaye bırakmadı. Bıraktıkları yegâne şey “Havası Suyu Sert, İnsanı Mert Bozkırlı” olmaktır.  Bence bu mirasa sahip çıkmak da her Bozkırlının görevi olmalıdır.

Bozkır aşığı hemşerimiz Şehit Hava Pilot Yüzbaşı Vadet ERDOĞAN’ın tabiriyle “Cennet Bozkırın ya altındadır, ya da üstünde!”

(Yazı metnini bize gönderen başta Emekli Hava Kurmay Albay Vedat ERDOĞAN’a, Resimleri gönderen Dr. Derya ERDOĞAN’a sonsuz teşekkür eder, sağlık ve mutluluklar dileriz.)

Süleyman EGE

ŞEHİT HAVA PİLOT YÜZBAŞI VEDAT ERDOĞAN

Vedat Erdoğan 1938 yılında Konya, Bozkır’da doğdu. Babası öğretmen Kemal Erdoğan’dı.  İlk ve ortaokul öğrenimini Bozkır’da tamamladıktan sonra devlet yatılı lise sınavını kazanarak Antalya Lisesi’nde öğrenimine devam etti.  1957 yılında Hava Harp Okulu sınavını kazanarak 1959 yılında asteğmen rütbesi ile Türk Silahlı Kuvvetlerine katıldı. Uçuş okulu ve jet eğitimini tamamlayarak pilot olan Vedat Erdoğan ilk birliği olan Konya 193. filoya kol uçucusu olarak atandı. Başlangıçtan itibaren uçağa olan hâkimiyeti ve atışlardaki başarıları ile dikkatleri üzerine çekerek kısa süre içerisinde kıtada uçuş öğretmenliğine getirildi.

Şehit Plt.Yzb.Vedat ERDOĞAN


Şehit Hv. Plt. Yzb. Vedat ERDOĞAN

“Cennet Bozkır’ın ya altındadır ya da üstündedir” diyecek kadar Bozkır’ı çok seven Vedat Erdoğan Bozkır’a ve insanlarına yürekten bağlı idi.  Bozkır ilçesi üzerinde alçaktan uçuşlar yapar; hemşerileri de onun yaptığı bu geçişleri bilirdi.

193. filonun bir değerlendirilmesinde topluca Bandırma’ya uçuş emri verildi. Kötü hava koşulları nedeniyle uçaklar havada dağıldı, bir uçak pilot denize düşerek şehit oldu. Vedat Erdoğan kolundaki teğmen pilot ile birlikte Biga ‘da trafiğe kapalı bir karayoluna jet uçağı ile mecburi iniş yaptı. 1964 yılında Kıbrıs’ta meydana gelen olayları bastırmak için Türkiye olarak yapılan alçak uçuş ihtar görevlerinde yer aldı.

1965 yılında İzmir’e uçuş okuluna öğretmen olarak atandı,  iki yılın sonunda Diyarbakır 183. filoya atandı. Bu filoda görev yaparken o dönemin teknolojisi kapsamında zor olan hedeflerin vurulması için yapılan gece atışlarında Genelkurmay Başkanına düzenlenen gösteride tek başına görevlendirilip; hedefleri tam isabetle vurması ile gündeme geldi ve takdir topladı.

Şehit Plt.Yzb.Vedat ERDOĞAN


Şehit Hv. Plt. Yzb. Vedat ERDOĞAN

F-102 uçaklarının Türkiye’ye gelmesi ile Ankara 189. Filo Mürted – 4. Ana Jet Üs Komutanlığı’nda görevlendirildi. Burada uçuş okulunda öğrencisi olan üsteğmenin kullandığı T-33 uçağı ile meydan tanıma eğitimine çıkan Vedat Erdoğan uçaklarının arıza yapması nedeniyle Mürted pistinin bir kilometre uzağına düşerek öğrencisi ile birlikte 1969 ‘da şehit oldu.

Şehit Plt.Yzb.Vedat ERDOĞAN


Şaziye Erdoğan ile evli olan Vedat Erdoğan üç çocuk babasıydı. Çocukları; Mimar Profesör Dr. Elmas Erdoğan, çocuk cerrahisi uzmanı Dr. Derya Erdoğan, Endüstri Yüksek mühendisi Kamil Koç otobüs işletmeleri genel müdürü Kemal Erdoğan’dır.

Okan ERDOĞAN

Emekli Hava Kurmay Albay

Yazı metnini Yeşil Bozkır Haber Koordinatörü Süleyman EGE’ye veren Şehit Pilot Yüzbaşı Vedat ERDOĞAN’ın Kardeşi Emekli Hava Kurmay Albay Okan ERDOĞAN’a,Resimleri gönderen Şehidimizin Kızı Derya Erdoğan’a, bu haberlere ulaşmamızı sağlayan Zeki BİÇER’e ve haberi yapıp Yeşil Bozkır Dergisinde yayımlayan Süleyman EGE’ye,

Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği (SORKUNDER) olarak sonsuz minnet ve şükranlarımızı belirtir; şehidimize ve tüm geçmişlerimize Allahdan Rahmet dileriz.

Alıntı: Yeşil Bozkır Dergisi 8. Sayı

İletişim adresimiz: sorkun-der@hotmail.com.tr

Hüseyin Çetin-Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı

One comment

  • Dernek (3044 gün)

    Kemal Erdoğan’ın temsil ettiği şirketin Türkiye’nin ilk 500 kuruluşu içinde yer aldığını öğrenince; Kemal Erdoğan’la daha çok gurur duydum;bir Sorkunlu olarak.

Bir Cevap Yazın

Go to Top