Peynir Mayası

Değerli  Yurdum  İnsanı,

Gelin kendi peynirimizi kendimiz yapalım
Sarıot-Keklicek-Beşpınar Sorkun/Bozkır marka peynirlerimiz olsa da Ezine  peynirlerine rakip olsa ne güzel olur; değil mi?
https://youtu.be/yXuWDUYWLOM

Bozkır Peynirini kendi üretiyor Projesi – yakupcetincom – Bozkir Videolari https://youtu.be/rIl1yGWx49w #yakupcetincom #Bozkir #Konya

Bozkır İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Mühendisi Oktay Gündoğay tarafından verilen eğitimde “KOP Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve KOP TEYAP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi tarafından maddi olarak desteklenen Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirilen eğitimler kapsamında Bozkır’da vatandaşlarımızın ev şartlarında sıhhi ve sağlıklı Beyaz Peynir üretimini anlatacağız.

Şuan en hızlı bir şekilde ilk adım olarak Beyaz Peynir üretimini öğreneceğiz ve proje kapsamında ilerleyen günlerde daha çeşitli peynir üretimlerinin uygulamalı anlatımlarını da göreceğiz. İlçemizde çiftçilerimiz tarafından üretilen sütler uygun şartlarda ısıtılarak ve uygun şartlar altında ısıtılma işlemi sonrasında soğutularak pastörize sütümüzü üretebiliyoruz.

Kendi peynir ürünlerimizi üreterek yerel anlamda tarımsal ihtiyacının yerelden karşılanmasını amaçlamaktayız” dedi.

Proje eğitimi sonrasında örnek uygulama olarak yapılan peynir ikram edilirken, kursiyerlerin evlerinde kendilerinin de peynir üretimi yapabilmesi için maya ve peynir üretim malzemeleri proje kapsamında hediye edildi.
HABER: YAKUP ÇETİN

Mayalama

Süzme İşlemi
Sıkıştırılmış Peynir

Salamura Peynir