Bozkır ve Çevresi Dernekleri Federasyonunu (Boz.Der.Fed.)

Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneğimizin Kurucu üyesi olduğu Bozkır ve Çevresi Dernekler Federasyonunun (Boz.Der.Fed.) düzenlemiş olduğu Konya Meram 2. Dutlukırı Kültür, Folklor ve Dayanışma Şenliği Derneğimizin katılımı ve katkıları ile 30.06.2013 Pazar günü gerçekleştirildi.

Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimiz için bir dakikalık saygı duruşundan sonra, Proğram sunucumuz ve Emekli Öğretmen Hüseyin Can halkın katılımı ile İstiklal Marşımızı okudu.

Açılış konuşmasını Federasyon Başkanı Burhan Yılmaz yaptı. Beş derneğin bir araya gelerek Federasyonu oluşturduğunu belirtti. Birlik ve beraberliğin önemini anlattı. Bozkır halkının ilgi ve destekleri ile daha güzel işler yapabileceğini söyledi.

Federasyon Başkan Yardımcısı ve Konya Çağlayanlılar Dernek Başkanı Abdülkadir Seyrek’te birlik beraberliğin önemine dikkat çekti.

Federasyon Saymanı ve Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hüseyin Çetin, Bozkır ve çevresi halkının derneklerine, Federasyonuna, Konfederasyonuna ve kısacası Türkiye Cumhuriyetine sahip çıkarsa bu kuruluşların sonsuza kadar yaşayacaklarını; söyledi. Bu şenliğin birlik ve beraberliğin güçlenmesine, dostluk ve kardeşliğin çoğalmasına vesile olmasını; bu günün şenlik havasında geçmesini temenni etti.

Federasyon Sekreteri ve Karacaardıçlılar Dernek Başkanı Serap Görük ve Dere Dernek Başkanı da birlik ve beraberlik vurguları yaptılar.

Bozkırlılar Vakfı Konya Başkanı Mehmet Ali Ünlü’de kısa bir konuşma yaparak Bozkırlıların bir arada olmalarından mutlu olduğunu; söyledi. Federasyon ve Dernek Yöneticilerini çalışmalarından dolayı kutladı; başarılar diledi.

Şenliğe katılan Bozkır Belediye Başkanı Mustafa Uyar’da kısa bir konuşma yaparak, Bozkır insanın özelliklerini anlattı. Federasyon ve Dernek yöneticilerini tebrik etti.

Dere Kasabasından Emekli Müftü Mustafa Çınar, dürüst davranışlar konusunda dini telkinler bulundu.

Şenliğin hayırlı olması ve geçmişlerimiz için dua okudu.

Şenliğe, Mehmet Bozalp, Yiğit Diş Poliği Sahibi Yusuf Yiğit gibi işadamlarımız, Kamu görevlileri, Bozkır, Çağlayan, Sorkun Belediye Başkanları, Harmanpınar Dernek Başkanı Hacer Karahan, Karabayırlar Anma günü tertip heyeti adına Ali Duran gibi özel ve tüzel kişiler şenliğe katılmışlardır.

Bozkır ve Çevresi Dernekleri Federasyonunu (Boz.Der.Fed.)

Şenlik, Hüseyin Can ve Ekibinin güzel oyun havaları, katılanların beğenisini kazandı; uzun süre sahnede coşkuyla oynamalarını sağladı.

Şenliğe katılanlara, sabahtan akşama yağlı ekmek (bişi) ücretsiz olarak ikram edildi. Öğle yemeğinde de Kardeşler Lokantasının hazırladığı etli pilav ve ayran ikram edildi.

Şenliğe sonradan katılan MHP Konya Millet Vekili Mustafa Kalaycı, TBMM’deki Bozkır ilçesi ile ilgili çalışmaları anlattı. Federasyon ve Dernek Başkanlarını ve yöneticilerini çalışmalarını beğendiğini ifade etti. İyi dileklerini iletti.

Şenliğe her zaman katkı veren Mustafa Yayla’lı ve Kaşık ekibi gösterileri ile final yaptı. Yaptıkları figürler ile izleyenleri hayran bıraktılar.

Şenlik, Bozkırlı esnaflarımızın ve halkımızın verdiği eşyalar, kura yöntemi ile dağıtılarak; son buldu.

Şenlik bittikten sonra anca gelebilen CHP Konya Milletvekili Konya Atilla Kart’da işlerinden dolayı yetişemediği için kusuruna bakılmamasını söyledi. Federasyon yöneticilerinin ikram ettiği yağlı ekmeği (bişi) çay ile birlikte yedi. Dernek Yöneticilerine çalışmalarında başarılar diledi.

Hazırlayan: Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı