Kop Diresi Bşk.Görüşmesi

Kop Dairesi Başkanılığını, Bozkır ve Çevresi Dernekleri Federasyonu olarak Milletvekilimiz Mustafa Kalaycı ile birlikte ziyaret ettik.

Kop Dairesi Başkanı Prof. Mehmet Babaoğlu Heyetimizi kabul etti.

Toplantıya Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Bozkır ve Çevresi Dernekleri Başkanı Burhan Yılmaz, Çağlayan Dernek Başkanı ve Fed.Bşk:yardımcısı Abdülkadir Seyrek, Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı ve Fed. Saymanı Hüseyin Çetin, Dereliler Dernek Başkanı Vekili ve Fed. Delegesi Süleyman Ege, Karacaardıçlılar Dernek Başkanı ve Fed. Sekreteri Serap Görük katıldılar.

Toplantı büyük bir hoşgörü çerçevesinde iki saati aşkın bir sürede gerçekleşmiştir.

Bölgemizin kalkınması ve insanlarımızın yöremizden başka yerlere göç edip gitmelerini önlemek için neler yapılabilir; diye sıraladığımız isteklerimizi madde madde karşılılık söyleşi halinde irdeledik.

Kop Dairesi Başkanı Prof. Mehmet Babaoğlu’un, bilgi birikimlerini sivil toplum kuruluşlarının (derneklerin) yöneticileri ile paylaşması bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Proje ölçüsünde her türlü desteği vereceğini beyan etmiştir. Bir Devlet Kurumu olarak bu işlerin diğer kuruluşlarla koordineli yapılabileceğini vurguladı.

Bozkır ve Çevresi Dernekleri olarak ve Diğer yöre teşkilatları ile ileride tespit edilecek bir tarihte yöremize gezi yaparsak  kendisinin de katılabileceğini ifade etti.

Milletvekilimiz Mustafa Kalaycı’da Kop Dairesi Başkanı Prof. Mehmet Babaoğlu’nu başarılı çalışmalarından dolayı kutladı.Başarılar diledi. Dairenin sorunları ile ilgili olarak da Meclis düzeyinde destek vereceğini ifade etti.

Prof. Mehmet Babaoğlu, Mustafa Kalaycıoğlu’na Kop Dairesi Başkanlığını ziyaretinin anısına plaket verdi.

Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği olarak, çalışmalarımıza gösterdiği ilgiden dolayı,Kop Dairesi Başkanı Mehmet Babaoğlu’na ve Konya Milletvekilimiz Mustafa Kalaycı’ya teşekkür ederiz.

Hazırlayan : Hüseyin Çetin, SorkunDer Başkanı

KOP İDARESİNDEN TALEPLERİMİZ

 1. 1. Bozkır Barajından Bozkır Merkez dahil civarında ki köylerin içecek ve sulama suyunu karşılayacak alt yapı tesislerinin programa alınarak Bozkır’ın hizmetine sunulması.
 2. 2. Bozkır Merkez dâhil köylerinde ki parçalanmış arazilerin toplulaştırılmasının yapılması.
 3. 3. Bozkır ve köylerinde planlanmış olan su göletlerinin sayılarının çoğaltılarak bir an önce hizmete sunulması.
 4. 4. Bozkır merkezde ki atıl vaziyette bulunan Hapishanenin arkeoloji müzesine dönüştürülerek Zengibar Kalesinden çıkarılan ve çıkartılacak olan tarihi kalıntıların burada sergilenmesi.
 5. 5. Bölgede yetiştirilmekte olan tarımsal ve hayvansal ürünlerin uzun vadede korunabilecekleri soğuk hava depolarının inşa edilmesi. Ayrıcı yörede yetiştirilmekte olan ürünlerin kalite ve üretim yönüyle teşvik edilmesi.
 6. 6. Bozkır, Sarıot Yaylası, Sülek Yaylası Alacabel arasında ki mevcut yolun genişletilerek hizmete açılması.
 7. 7. Bozkır İlçesine ait tüm köylerin yayla yollarının düzeltilerek yaylaların halkın hizmetine açılması.
 8. 8. Çumra Bozkır arasında ki yolun genişletilerek hizmete sunulması.
 9. 9. Sarıoğlan Yeni Köy Taşbaşı, Yelbeği, Hisarlık, Yazdamı yolunun genişletilerek asfalt hale getirilmesi.
 10. 10. Bozkır köylerinde yapılan tapulaşmada köylülerden alınarak orman arazisi ilan edilen arazinin asıl sahiplerine iade edilmesi
 11. 11. Bütün köy okullarının daha düzenli hale getirilerek tayin edilen öğretmenlerin kalabilecekleri lojmanların yapılması
 12. 12. Bozkırın tüm köylerine köy odası içerisine kütüphane ve muhtar evlerinin yaptırılarak muhtarların hizmetine sunulması.
 13. 13. Bozkır merkezine daha düzenli ve genişletilmiş bir öğretmen evi, misafirhane ve konuk evlerinin yaptırılması.
 14. 14. Bozkır ve çevresinde bulunan mesire yerleri, tarihi yerler. Çeşme, han ve köprü gibi kültür miraslarının koruma altına alınması.
 15. 15. Bozkır meslek yüksek okulunun bünyesinde Bozkır ve civarına faydalı olabilecek tarım ve ziraat bölümlerinin açılması. Hatta meslek yüksek okulunun fakülteye çevrilmesi
 16. 16. Bozkır merkezinde sosyal ve kültürel aktivitenin artırılması. Esnafların daha işler hale gelmesi için çıraklık eğitim merkezi, sağlık meslek yüksek okulu vb. açılması.

Burhan YILMAZ

Bozkır ve Çevresi Dernekleri

Federasyon Başkanı

Adres: Sahipata Mah. Ahmet Küçükarmağan Sk.

Nu: 3/6 Meram – KONYA

Tel: 0 332 353 90 23

Burhan YILMAZ Tel: 0 535 572 90 10

bozkirdergisi@hotmail.com