Su Kuyusu Ve Pompalama Binası

Siz, bir belediye duydunuz mu; kendi sınırları içinde kendi cazibesiyle akan bir içme suyunu il sınırları dışında başka bir yere/il sınırları dışına veren belediye ? O belediye: Sorkun Belediyesi’dir. Ondan sonra da kuruyan pınara içme suyu kuyusu kurup elektrik enerjisiyle içme suyu şebekesine su basan, su kuruduğunda da hava basan yine Sorkun Belediyesidir. Bu da yetmemiş olacak ki, yerel halkın bu pınar temmuz aylarında kurur demesine rağmen; Mevlana Kalkınma Ajansı/Mevka’nın Damlama Suyu Projesine sulama suyu bağlanmış. KOSKİ’nin de, çok verimli kullanılmayan hatta atıl duruma gelmiş  “Sorkun Damlama Suyu Projesine” sahip çıkmasını istiyoruz.

Sorkun Belediyesi, 06.12.2012 Tarih ve 6360 sayılı  yasa ile Konya Bozkır İlçesinin Mahallesi oldu.
Konya Büyükşehir Belediyesi, Türkiye’nin en modern ve büyük yerel işletmesi “KOSKİ”ye sahip bulunmaktadır. KOSKİ, Bozkır Han Pınarı içme suyu hattından kendi cazibesi ile akan sudan Sorkun’a da içme suyu vererek sulu köyü/Sorkun’u susuzluktan kurtarır; inşallah.
Konya Büyükşehir Belediyesi’nden beklentimiz: Sorkun Kızılçal Sugözü eskisi gibi doğal yaşam ortamı/habitatına kavuşturulur; inşallah.
Sugözü eski  günlerde olduğu gibi ziyaretçilerini özlemle karşılamayı, güler yüzüyle şırıl şırıl buz gibi sularından ikram etmeyi beklemektedir. . .
Hazırlayan: Hüseyin Çetin
Sorkun Kasabası Kalkınma Ve Dayanışma Derneği/SorkunDer Başkanı