SORKUN’DA BAYRAMLŞMALAR
Sorkun’da bayramlaşmalar mezarlıklara göre farklılıklar gösterir. Sorkun Mezarlığında sorkunlular, Heseli Mezarlığında heseliler, Kızılçal Mezarlığında da kızılçallılar, aşağı mahalleliler ve toplarlılar dua edip sıralanarak bayramlaşırlar. Sanki bir köy değilmiş de üç ayrı köymüş gibi.
Bir mezarlığın sakinleri diğer iki mezarlığın sakinleri ile bayramlaşma yapmamaktadır. Tabii ki bayramlaşmak isteyenler bayram süresince uygun gördükleri bir zamanda bire bir gidip bayramlaşıyorlar.
Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği (SorkunDer) köyümüzün tüm yerleşim yerlerindeki halkımızı bir araya getirip birbirlerini kucaklamalarına vesile olmak için Ramazan     Bayramlarının ikinci günü “Bayramlaşma Etkinliği” düzenlemektedir.
Bayramlaşma Etkinliği köyün idari merkezinin (Muhtarlığın) olduğu Tuzlada İlköğretim Okulunun bahçesinde yapılmaktadır.
Etkinlik genel bir Program içerisinde saat 10.oo-13.oo arasında yapılmaktadır. Dernek Başkanı açılış için halkı toplantı alanına davet eder. Vatanımız için şehit ve gazi olanların anısına bir dakikalık saygı duruşu yapılır; devamında istiklal marşı hep birlikte okunur.
Dernek başkanı konuşmasını yaptıktan sonra Cami hocalarımız kuran tilavetiyle birlikte etkinlik duasını yaparlar. Halkımız sıraya geçer birbirleriyle bayramlaşırlar. Son olarak da giderleri halkımız tarafından karşılanan bişi (yağlı ekmek), yemek (bu yıl Erol Biçer adına verilecek) ve çay ikram edilir.
SorkunDer Yönetimi olarak halkımızın birlik ve beraberliğine ufak bir katkı sağlayabiliyorsak ne mutlu bize.
SorkunDer, Sorkunlunun gönül şemsiyesidir.
Sahip çıkın, destek verin; hep açık kalsın.

Sorkun'da Bayram


Hazırlayan:Hüseyin Çetin SorkunDer Başkanı