Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı

Değerli üye, Sorkunder’in üyesi olduğunun farkında mısın? Her üye derneğin amaçları doğrultusunda görevlidir. En azından bu bilinçte olması gerekir. SorkunDer Com sayfamızda dernek ve dernekçilik hakkında birçok kere yazılar yazıp paylaştım. Bıkmadan usanmadan bir daha yazacağım.

Derneklerin bir ömrü vardır. Doğarlar, yaşarlar ve ölürler. Hemşehrilerimiz bu seslenişlerime bir ilgi duyarlar;  inşallah.

Dernekler, bir toplumun ortak bir amacını gerçekleştirmek üzere kurulur. Ortak sorunlarını çözünce de kapanır. Dernekler sivil toplumlar kuruluşları (STK) olarak toplumda kamuoyu oluşturulmasına öncülük ederler.

Köyümüz Sorkun’nun gelişmesi ve sorkunlunun dayanışmasını artırmak üzere Konya Merkezde  ‘’Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği’’ olarak kurulmuştur.2014 yılı Mart ayında yürürlüğe giren büyükşehir yasasıyla köyümüz kasabamız, mahalle olmuştur. Bu yasayla yerel hizmetler, ilçe ve büyükşehir belediyesine devredilmiştir.

Derneğimiz bundan böyle dayanışma, sosyal kültürel etkinlikler yapmaya ağırlık vererek derneğimizi yaşatmaya devam edeceğiz.

‘’Veren el, alan elden üstündür.’’ Deyişini kendimize yol gösterici olarak algılarsak; daha mutlu daha huzurlu hissederiz kendimizi. Çünkü paylaşmak güzeldir. Sevinçlerimiz paylaşınca çoğalır, üzüntülerimiz paylaşınca azalır.

Bizim insanlarımız onurludur, gururludur. Çok zorda olsa bile bir ihtiyaç beyan etmez. Biz bilmeliyiz ki o, insanın ihtiyacı vardır. Komşumuz açken, tok yatan bizden değildir; anlayışıyla duyarlılığımızı artırmalıyız. İhtiyaçlı kişiye sağ elin verdiğini, sol elin görmeyeceği şekilde  onurunu kırmadan verilmelidir.

Köyümüzün, yöremizin ihtiyaçlı çocukları, ilk, orta ve yüksek okullarda maddi sıkıntılar içinde okuyanlar bulunmaktadır. Maddi durumu iyi olan hemşehrilerimiz, birebir bu öğrencilerin öğrenim giderlerini üstlenseler ne güzel olur. Geleceğimizi teslim edeceğimiz bu gençlere yapılacak yardımlar, neslimizin var olma nedeni olacaktır; az olan az, çok olan çok verirse tabii ki. Derneğimiz, verenle alanın buluşturulması noktasında, her zaman göreve hazırdır.

Derneğimiz, muhtarlığımızla birlikte kültürel dayanışma etkinliklerini yapmaya devam edecektir. Yayla Şenliklerini, yayla yaşamını canlı tutmak ve gelecek nesillere aktarmak için devamlı yapmak istiyoruz. Son yıllarda maddi yetersizlikler nedeniyle bu şenliklere ara vermek zorunda kaldık.

Dini bayramlar, dayanışmanın ve kaynaşmanın en iyi yapıldığı zamanlardır. 2015 yılı etkinliğimizi de ‘’Bayramlaşma Etkinliği’’ olarak belirledik. Bayramın ikinci günü 18.07.2015 günü Sorkun Tuzla Mevkiinde Sorkun İlkokulunun bahçesinde yapacağız. Bu etkinlikte geçmişlerimiz için dua edilecek, geleneksel bayramlaşma yapılacak, halkımıza ve misafirlerimize koksu dediğimi yağlı ekmek (bişi) ile çay ikram edilecek.

Gurbettekilerle sıladakilerin buluşması olacak etkinliğe tüm hemşehrilerimiz davetlidir.

Bu vesileyle birlik, beraberlik ve dayanışmamıza katkı verecek 2015 yılı Ramazan Bayramınızı içtenlikle ve muhabbetle kutlar; aileniz ve sevdiklerinizle nice bayramlar geçirmenizi temenni ederim.

Hüseyin Çetin, Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği Başkanı