Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği’nin, olağan Genel Kurul Toplantısı,02/052013 tarihli,çağrı mektubunda belirtilen gündeme uygun olarak, 02/06/2013 tarihindeki toplantıda çoğunluk sağlanamadığından 09.06.2013 Tarihinde, çoğunluk aranmaksızın Şemsi  Tebrizi Mh. Osmanbey Sk. Taşoluk İşhanı No:5/301 KONYA adresinde toplanılmıştır. Yönetim Kurulunca düzenlenen hazirun cetvelinde kayıtlı  93 üyenin 33 üyenin katılımı ile Genel Kurul gerçekleştirilmiştir.

Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği yönetim kurulu başkanı Sn. Hüseyin ÇETİN 09/06/2013 Pazar günü, saat 14:00’de Genel Kurul Toplantısı’nı, hoş geldiniz diyerek ve başarı dilekleriyle açmış ve şehitlerimiz anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşı söylenmesine müteakip ilk gündem konusu olan Divan Başkanı ve üyelerinin seçimini başlatmıştır. Divan Başkanı olarak, Sn Hasan Hüseyin ÖNEĞİ, katip olarak Sn Oğuz ÇETİN ve Tevfik AYDIN seçilmişlerdir.

Divan Başkanlığı tarafından; Toplam üye sayısı.. olan Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği’nin  ikinci genel kuruluna 33 üyenin katıldığı ve yeterli katılımın/çoğunluğun sağlandığı  tespit edilmiş. Ve müteakip gündem maddelerine geçilmiştir.

Divan Başkanı tarafından okunan toplantı gündemi için değişiklik teklifleri alınmış,ilave bir gündem maddesi ilavesi ile oya sunulan gündem oy birliği ile kabul edilmiştir.

Derneğimiz kuruluşundan günümüze kadar yapılan işler, yürütülen faaliyetler hakkında, gündem uyarınca Yönetim Kurulu Başkanı Sn Hüseyin ÇETİN tarafından okunan Yönetim Kurulu Raporu:

Değerli Genel Kurul Üyeleri,

Sorkun Kasabası Kalkınma Dayanışma Derneğimizin 2. Genel Kuruluna hoş geldiniz.

Hepinizi saygı ile selamlıyorum.

Genel Kurulumuza göstermiş olduğunuz ilgiye teşekkür ediyorum.

Genel Kurulumuz, Derneğimizin hayırlı işlerine vesile olmasını temenni ediyorum.

Genel Kurul, Tüzüğümüz gereği her üç yılda bir Haziran ayında yapılması gerektiği için 2. Olağan Genel Kurulumuzu da bir tesadüf olarak kuruluş tarihimizde yapmaktayız.

Derneğimizin kuruluşu, 09.06.2010 tarihinde Konya Valiliği İl Dernekler Müdürlüğü’ne başvurusu ile başladı. 17 Temmuz 2010 Tarihinde yapılan 1. Olağan Genel Kurulu sonucu: Kurucular Kurulu görevlerini seçilen yeni Yönetim Kuruluna devrederek Kasabamızın Derneği hayata geçmiş oldu. Kurucu Heyet üyelerine, başta Mehmet Tugay olmak üzere huzurlarınız da ayrı ayrı teşekkür ederim.

Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneğinin yeni Yönetim Kurulu üyeleri Hüseyin Çetin’in Başkanlığında hemen işlere başladık.

İlk olarak derneğimizin Genel Kurul sonuçlarını Konya Valiliği İl Dernekler Müdürlüğüne vererek tüzel kişiliğimizi tescil ettirdik.

Bu üç yıllık dönem içersinde yaptığımız işlerin bir kısmını sıralarsak:

1-Dernek binası kiralanarak insanlarımızın buluşacağı merkez oluşturduk. Dernek için gerekli bilgisayar ve donanımları, çelik dosya dolabı, çalışma masaları, mutfak dolapları, kitaplık ve televizyon dolabı, televizyon, film oynatıcısı, çay makineleri ve mutfak takımları, ısıtıcı, masa örtüleri, perdeler, duyuru panosu, şenliklerde kullanılmak üzere tepsiler, tabaklar, kazanlar, sergiler ve benzeri bir çok eşya; halkımızın, ayni veya para yardımları ve dernek bütçesinden temin edilmiştir.

2-Konya’da oturan Sorkunlularla Dernek Merkezimizde her ayın son Pazar günleri aylık söyleşi toplantıları yaparak bu toplantıları geleneksel hale getirdik.

3-Derneğimizin amaçlarından biri olan Sorkunun ve Sorkunlunun kalkınması için Bozkır İlçe Tarım Müdürlüğü ile ortaklaşa ‘’Öncü Çiftçi’’ toplantısını 14 Şubat 2011 tarihinde Sorkun’da yaptık. Halkımızın yüksek gelir elde edebilmesi için yetkililer, Kasaba halkına sanem keçisi besiciliği, çilek ve sarımsak üreticiliği yapmalarını önerdiler. Gerekli destek de verileceği halde halkımız yeterli ilgiyi göstermediler. Bu işler için de gerekli olan Kırsal Kalkınma Kooperatifini kuracak yeterli yedi kişi de bulunamadığından kalkınma ile ilgili işler askıda kalmıştır.

4-Dernek telefon rehberi oluşturmak için büyük çaba sarf ettik. Kitapçık halinde olmasa da kısa ileti gönderdiğimiz 330 kişinin kaydı bulunmaktadır. Bu telefonlara başta dernek haberleri, kan aramaları, ölüm haberleri, bayramlaşmalar, iş haberleri v.b. ayda dört bine yakın kısa ileti gönderilmektedir.

5-Dernek üye sayımız kuruluşumuzda 27 iken bugün bu sayı 93 kişiye ulaşmıştır. Ancak, dernek gelirlerini aynı oranda artıramadık. Bu konuda halkımızdan daha gayretli olmalarını istiyoruz.

6-Dernek olarak Huzurevlerinde ve hastanelerde yatan hasta ve engelliler ziyaret edilerek moral verilmektedir. Kimsesiz bir hastamızın Meram Tıp Fakültesine hastanesine olan borcu girişimlerimiz sonucu: Bozkır Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma Fonundan ödenmesi sağlanarak senedi icra takibinden kaldırılmıştır.

7-Konya Huzurevinde ölen kimsesiz Sorkunlu bir hastamızın cenaze işlemleri yaptırılarak vasiyeti üzerin Sorkun Mezarlığına defnedilmiştir.

8-Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği olarak üç yılda üç sefer ’’ Yayla Şenliği’’ düzenledik. Bu şenliklerin ikisini 11 Temmuz 2010 ve 17 Temmuz 2011 tarihlerinde Sorkun Yaylasında, birisini de 01 Temmuz 2012 tarihinde Keklicek Yaylasında halkımızın katkılarıyla yaptık. Yerel Yönetimlerden özellikle Belediye ve Muhtarlıklarımızdan yeterli desteği ve katkıyı alamadık.

Yönetim Kurulumuza, inanıp güvenen, yaptığı işlerde maddi ve manevi desteğini esirgemeyen saygıdeğer Sorkunlu Hemşehrilerimize canı gönülden teşekkür ederiz.

9-Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneğimizin çalışmalarını internet ortamında takip edilebilmesi için http://sorkunder.com/ web sayfamızı yaptık.Üç yıldır çalışmalarımızı bu sayfamızda yayımlamaktayız.Bu sayfanın yıllık giderlerini karşılayan http://www.sorkunkasabasi.com/ un sahibi Mehmet Başaran’a gönülden teşekkür ederiz. Derneğimizin e-posta adresi                    sorkun-der@hotmail.com.tr yi alarak sorkunlularla yazışmaktayız.

10-Yardım sever Sorkunluların yardımlarıyla Beldemiz İlköğretim Okulunun, kitap, deneme testleri, kırtasiye spor malzemeleri gibi ihtiyaçları giderilmiştir.

11-Doğasever Sorkunlu bir vatandaşımızın parasal desteğiyle Sorkun Yaylasının Beşpınar Mevkiinde ağaçlandırma çalışması yapılmıştır.

12-Dernek Başkanımız Hüseyin Çetin, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında, Çarşamba Çayının Islahı, Sarıot Gölünün baraj yapılması ve yöreye yapılabilecek yatırımlarla ilgili görüşmelerde bulunan heyetlerde yer almıştır. Bilgi alış verişinde bulunmuştur.

13-Dernek Başkanımız Hüseyin Çetin, İl Dernekler Müdürlüğünün Sivil Toplum Kuruluşlarını bilgilendirmek ve eğitmek üzere düzenlediği seminer ve toplantılara katılarak yararlı bilgiler edinmiştir.

14-Dernek temsil gücümüzü artırmak üzere Dernek tüzüğümüzün 2. Maddesi 10. Fıkrasına uygun olarak Bozkır ve Çevresi Dernekleri Federasyonunun kurucusu ve üyesi olmuştur. Federasyonun Yöremize yaptığı gezi turları Beldemizin tanıtılmasına katkı sağlamıştır. Bundan sonra da yöremizin özellikle Çarşamba vadisinin sorunlarının çözümünde etkin rol alacağına inanıyorum.

Ülkemizde kurulan derneklerin yüzde altmışı kapanmış. Yüzde kırkı aktif görünüyor. Bizim dernekte kapanmadı ama çalışır görünüyor. Etkin çalışabilecek yeterli insan kaynağı ve bütçesi oluşturulamadığı için kalkınma ile ilgili bir iş yapamıyoruz. Derneğimizin ikinci amacı da hemşehri dayanışmasını geliştirmektir. Bunu da her yıl yapmakta olduğumuz yayla şenlikleri ile bir nebze gerçekleştiriyorduk. Bu yıl yapmayı planladığımız 6.Yayla Şenliğini de yeterli şenlik bütçesi oluşturamadığımız için iptal edilmiştir.

Sorkunlular, karanlıkta ne olduğu belirsiz bir karaltı gibi durup dernek yönetimini uzaktan seyretmekte. Tanyeri ağardıkça belirginleşen yüzleri gülen birbirine selam veren birbiri ile kaynaşan insan toplulukları oluştursunlar; istiyoruz. Ayda dört beş sefer kısa ileti alan Sorkunlu ne düşünüyor? Dağlar ses veriyor Sorkunlu ses vermiyor. Eğer öldüyseniz merak etmeyin üzerinize bir kürek toprak atan bulunur; eğer insanlık ölmediyse.

Derneğimize atfen bir fıkra:

Temel, hastayım, hastayım; dedim inanmadınız.

Mezar taşına: Aha şimdi ne oldi; demiş? Diye yazdırmış.

Sorkunlular, dernek hasta. Ölmeden çaresine bakar mısınız?

Sorkunluların, birlik ve beraberliğini temsil eden Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği SorkunDer’i, çalışmalarında gönülden destekleyen hemşehrilerimize biz de, Yönetim Kurulu olarak gönülden teşekkür ediyoruz.

Genel Kurul çalışmalarımız, Beldemize ve belde insanımıza yararlı işlerde vesile olmasını temenni ediyorum. 09.06.2013

Derneğimiz kuruluşundan günümüze kadar, yapılan ,işler, yürütülen faaliyetler hakkında, gündem uyarınca Yönetim Kurulu Başkanı Sn HÜSEYİN ÇETİN tarafından takdim ile yönetim raporu,ardından yine gündem gereğince  Denetim Kurulu adına Sn HASAN HÜSEYİN ÖNEĞİ tarafından  denetim raporu sunulmuştur.

Raporlar üzerindeki görüşmeyi müteakip, ayrı ayrı yapılan oylamalarda,; Yönetim ve Denetim Kurulları ve  hesap özeti oy birliği ile kabul edilmiştir.

Derneğimizin Bozkır ve Çevresi Dernekleri Federasyon üyeliğinden çıkarılması konusunun görüşülmesine geçildi. Üyelerin ortak görüşü ile Federasyon Üyeliğinin devem edip etmeme konusunda yönetime oy birliği ile yetki verildi.

Dernek Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu asil ve yedek üyelerinin ve Federasyon delegelerinin seçimine geçildi.

Yapılan açık oylama neticesinde;

Yönetim Kurulu Asil Üyeliklerine                                            Yönetim Kurulu Yedek Üyeliklerine

Hüseyin ÇETİN                                                                                   Süleyman KARABACAK

Mehmet BAŞARAN                                                                             Süleyman GÖKSU

Mustafa SARIKAYA                                                                             Musa KEŞİR

Necati GEVENLİ                                                                                  Oğuz ÇETİN

Tevfik AYDIN                                                                                     Mustafa GİDER(Musa oğlu)

Denetim Kurulu Asil Üyeliklerine                                             Denetim Kurulu Yedek Üyeliklerine

HASAN HÜSEYİN ÖNEĞİ                                                                      SÜLEYMAN ÇETİN

ALİ OSMAN YILMAZ                                                                             MUSTAFA İLİCEPINAR

MEHMET UZUN                                                                                    MUSTAFA KESEN

Federasyon Delegeliklerine;

HÜSEYİN ÇETİN

HASAN HÜSEYİN ÖNEĞİ

MUSTAFA SARIKAYA

TEVFİK AYDIN

NECATİ GEVENLİ

MEHMET BAŞARAN

Oybirliği ile kurullara seçilmiştir.

Genel Kurulun, dilek ve öneriler hakkındaki gündem maddesi kapsamında; daha iyi hizmetler verebilmesi için Sn. Mehmet BAŞARAN’nıın bağış toplanmasının teşvik edilmesi, genel olarak üye sayısının artırılmasına çalışılması konulu öneri ve temennileri yeni Yönetim Kurulu tarafından not edildi. Yeni Yönetim Kurulu adına yaptığı konuşmada Sn. Hüseyin ÇETİN kendilerini seçtikleri için genel kurula teşekkür etti. Güvenlerine layık olabilmek için en kısa zamanda toplanarak görev bölümü yapacaklarını ve çalışmalara başlayacaklarını bildirdi. Müteakip faaliyetler hakkında kısa bilgi verdi. Toplantı, Divan Başkanının; başarılı bir genel kurul toplantısı yapıldığını, iyi bir adım atıldığını vurgulayan ve tüm katılanlara teşekkür eden konuşması ile sona erdi.

Hazırlayan: Hüseyin Çetin, Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı