Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı

Sorkun ve sorkunlunun ortak sorunlarını birlikte çözmek üzere; Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği –SorkunDer’i, 09.06.2010 tarihinde kurduk. Böylece, sorkunlu da sivil toplum kuruluşları (STK) içinde hak ettiği yeri almıştır.

Derneğimizin adında anlaşılacağı üzere derneğimiz bir dayanışma derneğidir. Öncelikli görevimiz, Sorkun ve Sorkunlunun haklarını korumak ve savunmak, eğitim kültür faaliyetlerini geliştirmek.

Toplumumuzda genel ve yaygın bir kanı: Dernek işlerinin işi olmayan boş zamanlarını değerlendiren yaşlı insanların yaptığı bir sosyal etkinlik olarak düşünülmesidir. Yaşlı insanların tecrübelerinden yararlanalım ama; derneğimizin, etkin- dinamik proje üreten ve uygulayan gençliğe ihtiyacı vardır.

Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin uygulamalarda insan unsuru şarttır. Bu da eğitilmiş donanımlı insanlarla olur. Geleceğimizin teminatı gençlerimizin eğitimine-öğrenimine öncelik vermeliyiz.

Derneğimiz kurulalıdan beri halkımızın katkıları ile çeşitli sosyal kültürel faaliyetlerde bulunduk. Yayla şenlikleri, bayramlaşma etkinlikleri gibi. Bunları da son yıllarda maddi imkansızlıklar yüzünden zaman zaman yapamadık.

Derneğimizin bir başka faaliyet alanı da köyümüz Sorkun’un kalkınmasıdır. Büyük şehir yasası çıktıktan (Resmi Gazete,6 Aralık 2012 Tarih ve28489 Sayılı) sonra beldemiz Köyümüz, büyük şehre bağlı Bozkır’ın Mahallesi olmuştur. Dernek olarak kalkınma ile ilgili yapabileceğimiz fazla bir şeyde kalmamıştır. Ancak, muhtarlığımız ile kurumlar arası iletişim kurarak sorunlarımızı üst kurumlara iletmekteyiz. Toplu taşıma hizmetlerinin düzenlenmesi gibi. Mahalle Muhtarımız Veli Akgül, Bozkır Belediye Başkanımız İbrahim Gün ile koordineli çalışarak mahallemizin sokak ve yayla yollarının bakımları yapılmaktadır. Su kaynaklarımız, akılcı ve verimli kullanılamadığı için ekilebilecek geniş bir arazi susuzluktan ekilememektedir. Köyümüz su içinde adeta susuzluk çekmektedir. Mahallemizin damla su tesisi yarı atıl durumdadır. Muhtarlığımız ve derneğimiz Koski ile iletişime geçerek su kaynaklarımızın verimli kullanılması için gerekli çalışmaların yapılması istenecektir.

İnsanlarımız arasında dayanışmanın hızlı istenilen zamanda gerçekleşmesi içinde hızlı bir haberleşme ağına sahip olmalıyız. Bu amaçla internette  http://www.sorkunkasabasi.com/forum/ ve http://sorkunder.com/ sayfamız, elektronik posta adresimiz sorkun-der@hotmail.com.tr yi etkin bir şekilde kullanmaktayız. Facebook’da BOZKIR-SORKUN KASABASI kapalı grubumuzu, Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği-SorkunDer sayfamızı kullanarak Köyümüz Sorkun ve sorkunlu ile ilgili haberleri, duyuruları, görselleri  7/24 saat paylaşmaktayız.

Dernek telefonumuz ile mesaj listemizde kayıtlı 400 telefona aylık beş bin adet vefat, kan aramaları, iş duyuruları, bayramlaşma, tanıtım v.b. kısa mesaj gönderilmektedir. Mesaj hizmetlerinden dolayı halkımızdan hiçbir ücret alınmamaktadır. Bu giderleri aidatları ile karşılayan dernek üyelerimize, insanlarımızla gönülden gönüle bağ kurulup ulaşılmasına vesile oldukları için kendilerine çok teşekkür ederiz. Halkımız da bu hizmetlerden dolayı, Derneğimize SorkuDer’e minnet duygu içinde olurlar; inşallah.

Kültürel etkinliklerde de harcamaları karşılayacak hayırseverler olmadıkça herhangi bir etkinlik yapma şansımızın olmadığını da belirtmek isteriz.

Halkımız, yaratılışından gelen dayanışma duygularını geliştirirse; mutlu insanlar topluluğu haline geleceğimize inanıyoruz.

Bu duygularımıza istinaden; Sorkunlu çalışkan, gelir düzeyi düşük öğrencilerimize az da olsa öğrenim yardımı yapmaya çalışıyoruz. Bu konuda hayırsever insanlarımızın katkı vermesini bekliyoruz. Verilecek her yardım Sorkun ve Sorkunlunun geleceğinin inşasında bir yapı taşı olacaktır.

Sorkunlu, insanlarımız arasında gönülden gönüle bir bağ kuralım. Sevinçte, kederde, tasada birlikte olalım. Paylaşımlarınız için gönül şemsiyeniz SorkunDer, sizlere vesile olmaya hazırdır.

Hazırlayan: Hüseyin Çetin-Sorkun Kasabası Kakınma ve Dayanışma Derneği (SorkunDer)

Yönetim Kurulu Başkanı