Çiğdemlik

Sorkun Kızılçal Sugözü bahçelerinde öğle vakti kuru otların tutuşması sonucu çakıllı yer bahçelerindeki meyve ağaçlarına ve sulama borularına büyük zara vermiştir. SorkunDer Başkanı, SorkunDer, sayfasından durumu duyurarak halkımızdan yardım çağrısında bulundu. Bahçe sahiplerini arayarak Bozkır itfaiyesinden yardım istendi. Kızılçal Mahalle Camii İmamı da Mustafa Sayar cami hoparlöründen halkı yardıma çağırdı.

Öğle namazı ezanını okuyamadan yangın yerine hızla intikal ederek mahalle sakinleriyle çalışmalara katıldı. Bozkır itfaiyesi gelene kadar bahçelik alandaki yangının ormanlık alana yayılması engellendi. Fazla gecikmeden gelen Bozkır itfaiyesi, yangının ormanlık alana yayılmadan söndürdü. Daha sonra gelen orman söndürme aracı ve ekibi yangın mahallini görüp yapılacak bir iş kalmamıştır; deyip geri döndüler.

Çiğdemlik ve Bozkır İtfaiyesi

Yangının sürdürülmesinde özverili çalışma içinde olan: Hüseyin Çetin/SorkunDer Başkanı ve eşi, Mustafa Sayar/Mahalle İmamı ve eşi, Veli Akgül/ Mahalle Muhtarı, Memet Çınar, Muharrem Göktepe ve eşi, Remzi Güldağı, Ali Koçak, Hüseyin Ertekin ve diğer mahalle sakinleri ile Bozkır İtfaiyesi ekiplerine ve Medaş Ekibine çok teşekkür ederiz.

Böyle sıkıntılar yurtseverlik duygularımızı pekiştirir ama, inşallah bir daha yaşamayız.
Hemşehrilerimiz, özellikle güz mevsiminde bahçelerin kuruyan kökenlerini ve otlarını bahçede yakarak imha etme yolunu tercih etmektedirler. Bahçe artıklarını bahçe dışında uygun bir yere bırakıp orada çürümeye bıraksalar daha iyi olur. Bu artıklar ileriki zamanlarda humuslu toprağa dönüşür. Bahçede yakarlarsa bahçe toprağının biyolojik yapısına zarar verirler; topraklarının da verimini düşürürler.
Bu konularda İlçe Tarım Müdürlüğünden bilgi alırlarsa daha kaliteli verimli ürün alabilirler.
SorkunDer olarak çiftçilerimizin sorunlarını çözmek için her zaman yanlarındayız. Yeter ki hemşehrilerimiz üretsinler. Yazımı ünlü Alman düşünürü Goethe’nin şu sözüyle bitiriyorum; ““İnandığı şeyi yapan insanın enerjisi
asla tükenmez.”
Kazasız belasız iyi günlerde sağlıklı ve mutlu kalın.

Sorkun Kızılçal Sugözü, 24.09.2018
Hazırlayan: Hüseyin Çetin/SorkunDer Başkanı