Bozkır-Sorkun Mahallesi

12 Kasım 2012 tarihinde TBMM’ de kabul edilen, 18 Kasım 2012 tarihinde 5216 sayılı yasada yapılan değişiklikler yürürlüğe girmiştir. Bu değişikliklerle büyükşehirlerde, yerel yönetimlerde yeni bir döneme girilmiştir. 30 Mart 2014 yerel seçimleri ile uygulama başlamıştır.

Bu yasaya göre Bozkır Belediyesi de Konya Merkez İlçe Belediyeleri Karatay, Meram ve Selçuklu gibi merkez ilçe belediyesi olmuştur. Dolayısıyla Sorkun Mahallesi de merkez mahalle statüsüne girmiştir.

Büyükşehir Belediyesi, Meramdaki bir mahalleye genel anlamda ne hizmet veriyorsa Bozkır’ın Sorkun Mahallesine de vermelidir. Örneğin toplu taşıma v.b. hizmetler verilmelidir. Sorkun Mahalle Muhtarı Veli Akgül, ilgili makamlara sözlü ve yazılı birçok kere müracaat etmesine rağmen Karacahisar-Sorkun-Dereköy-Çağlayan mahallelerinin güzergah olduğu yerlere uygun saatlerde toplu taşıma hizmeti verilmemiştir.

Konya Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Dairesi Başkanlığının, Sorkun Muhtarlığımızın isteklerini dikkate alarak halkımızın toplu ulaşım mağduriyetinin giderilmesini istiyoruz.

Sorkun Kasabası Kalkınma ve Dayanışma Derneği, halkımızla olan dayanışmasını, Muhtarlığımızla işbirliğini sürdürmede büyük gayret göstermektedir. Halkımızın da yerel yönetimlerden yasal genel hizmetlerin alımını kolaylaştırmak için isteklerini Muhtarlığa yazılı olarak beyan etmekten geri durmamalıdır.

Sorkun Mahallesi Muhtarı Veli Akgül’ü, istekli çalışmalarından dolayı kutluyoruz.

Herkese selam. Sağlıklı ve mutlu kalın.

Hüseyin Çetin-SorkunDer Başkanı